Wprowadzenie technologii 5G może w ciągu 8 lat przynieść Polsce wzrost PKB o 63 mld zł – wynika z raportu firmy doradczej Accenture. Oprócz tego przybędzie też 98 tys. nowych miejsc pracy.

Raport, przygotowany przez Accenture na potrzeby Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, uwzględnia społeczny i ekonomiczny wpływ wdrożenia sieci 5G w Polsce z perspektywy konsumentów, przedsiębiorców oraz administracji publicznej.

Czytaj także: Brytyjscy eksperci: do 2040 r. Polska może zyskać 48 mld na Nowym Jedwabnym Szlaku

Według autorów raportu, technologia 5G będzie początkiem wdrażania innych nowoczesnych technologii, takich jak “autonomiczne samochody, Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość czy szeroko rozumiane idee Przemysłu 4.0 i Inteligentnego Miasta”. Dzięki nim Polska będzie mogła uniknąć tzw. pułapki średniego rozwoju.

5G przyczyni się do automatyzacji procesów związanych z pracą, a także przesunięcia “kapitału ludzkiego z zawodów i czynności o niskiej wartości dodanej do branż o wysokiej wartości dodanej”. Natomiast konsumenci otrzymają szybszy i bardziej niezawodny Internet bezprzewodowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z drugiej strony rozwój sieci 5G oznacza także większe zagrożenie atakami cybernetycznymi, które mogą umożliwić hakerom przejęcie kontroli nad “infrastrukturą krytyczną” oraz kradzież “wrażliwych informacji”. Z tego powodu implementacja 5G wiąże się z dużym zainteresowaniem instytucji zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym.

Wśród czynników sukcesu, eksperci Accenture wymieniają: właściwe zarządzanie częstotliwościami 5G, dostosowanie legislacji pod inwestorów związanych z branżą, odpowiednie finansowanie przez państwo i podmioty prywatne oraz kompleksowe podejście do zarządzania ryzykiem. Eksperci szacują, że jeżeli uda się osiągnąć sukces, to wówczas do 2028 roku w wyniku wdrożenia 5G polskie PKB zwiększy się o 63,2 miliardy PLN (1,2%), a zatrudnienie wzrośnie o 98 tys.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W Polsce implementacja technologii 5G będzie dokonywana we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. 2 września br. premier Mateusz Morawiecki oraz wiceprezydent USA, Mike Pence w Warszawie podpisali w tej sprawie deklarację. Sygnatariusze deklaracji powołali się w niej na inny niewiążący dokument, tak zwane Propozycje Praskie, które „podkreślają potrzebę konstruowania sieci 5G na bazie wolnej i uczciwej konkurencji, przejrzystości i rządów prawa”. Jak napisano – „Wierzymy, że wszystkie kraje muszą dopilnować tego, żeby w naszych sieciach uczestniczyli jedynie zaufani i niezawodni dostawcy, co uchroni je przed nieuprawnionym dostępem lub zakłócaniem”.

Czytaj także: Ambasador USA ostrzega Polskę przed angażowaniem chińskich technologii w budowę sieci 5G

W praktyce oznacza to rezygnację ze współpracy z Chinami, które w tworzeniu sieci 5G wezmą udział m.in. w Niemczech i na Węgrzech. O zaangażowaniu Chin w budowę infrastruktury 5G w Polsce krytycznie wyraził się niedawno szef MSWiA i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. “Kiedy słyszę, że firmy chińskie mają być atrakcyjnym partnerem dla rozwoju technologii 5G na świecie, to ogarnia mnie przerażenie, jak bezmyślni są ludzie godzący się na takie rzeczy” – powiedział w Waszyngtonie.

Kresy.pl / accenture.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Albo przyniesie ogromne kłopoty zdrowotne.Rząd Australii zanim to wprowadzi chce zbadać skutki działania tej technologii.Wiele miast w usa i europie odmawia montażu tych anten.U nas obca firma zachęca nęcąc zyskami.Nie wierzę.