Włochy poszukują zagranicznych partnerów do opracowania i budowy nowoczesnego czołgu podstawowego i złożyły Polsce oficjalną ofertę przyłączenia się do tego projektu – poinformował w środę portal defense-aerospace.

Jak poinformował w środę portal defence-aerospace, Włochy poszukują zagranicznych partnerów do opracowania i budowy nowoczesnego czołgu podstawowego i złożyły Polsce oficjalną ofertę.

„Włoskie Ministerstwo Obrony zwróciło się do niektórych krajów UE, w tym do Polski, z propozycją współpracy przy projekcie dotyczącym platform lądowych. Ministerstwo Obrony Narodowej analizuje tę propozycję ”- przekazał MON w rozmowie z gazetą Polska Zbrojna.

Zobacz też: Hyundai Rotem zaoferowało polskim firmom wspólną produkcję czołgu podstawowego K2PL

Włoska inicjatywa, która miała zostać zaoferowana także Hiszpanii, jest wynikiem niepowodzeń Włochów w zdobyciu roli we francusko-niemieckim programie budowy czołgu nowej generacji.

„Poszukujemy potencjalnych partnerów, którym zaproponujemy spójny projekt mający na celu wspólne opracowanie wspólnego europejskiego pojazdu” – powiedział włoskim parlamentarzystom 1 października wiceminister obrony Angelo Tofalo.

Dodał, że na stole jest możliwość podjęcia alternatywnej inicjatywy z Polską i Hiszpanią, które również zostały wykluczone z francusko-niemieckiego programu MGCS, podczas gdy program ogólnoeuropejski, a także alternatywna idea prowadzenia bilateralnego programu z Izraelem, która jest bardziej odległa.

Zobacz też: Czołgi Leopard 2PL trafiły do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej [+FOTO]

Nie wiadomo, do jakich krajów zwrócili się Włosi. Jednak eksperci z włoskiego Istituto Affari Internazionali (Instytut Spraw Międzynarodowych) uważają, że współpraca między Włochami, Polską i Hiszpanią mogłaby wystarczyć do opracowania nowego czołgu podstawowego.

W raporcie opublikowanym w kwietniu tego roku na temat „Czołgi podstawowe, Europa i konsekwencje dla Włoch” wskazali, że włoska armia nie jest skazana na czekanie na projekt niemiecko-francuski, ponieważ konkurencyjny projekt czołgu może zostać pomyślnie uruchomiony przez konsorcjum krajów posiadających przemysł pojazdów opancerzonych, takich jak Hiszpania i Polska.

„Włochy i Polska wielokrotnie prosiły o przyłączenie się do współpracy MGCS, ale Paryż i Berlin chcą, aby była ona wyłącznie dwustronna do czasu opracowania prototypu. Dlatego Włochy muszą szybko dokonać wyboru spośród ograniczonej liczby opcji, aby zaspokoić pilne potrzeby armii, jak również zachować rozsądny poziom suwerenności technologicznej w tym sektorze” – czytamy w raporcie.

Zobacz też: Ukraina: co dalej z amunicją dla tajnego „czołgu przyszłości”?

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W międzyczasie Włochy zmodernizują swój czołg Ariete. Tofalo powiedział parlamentarzystom, że wstępna umowa została już przyznana Konsorcjum MKOl Leonardo i Iveco. Wartość projektu wynosi 35 milionów euro i wymaga trzech funkcjonalnych prototypów proponowanej konfiguracji modernizacji w połowie okresu eksploatacji, która po zatwierdzeniu zostanie wdrożona we flocie 125 czołgów armii włoskiej.

Kresy.pl/Defense-aerospace

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. swojmil
    swojmil :

    Z powodu wysokiego poziomu technik pneumatycznych Włochów, ta propozycja wydaje się obiecująca, na perspektywę dwu dekad, akurat zważywszy jakich w przyszłości technik militarnych będą chciały używać “zaklepane” mocarstwa. Należy poczynić założenia co do przyszłych technik masowych.