Hiszpania przyjęła ustawę legalizującą eutanazję, stając się czwartym krajem w Europie, który w pewnych okolicznościach pozwala zakończyć własne życie.

W czwartek izba niższa hiszpańskiego parlamentu przyjęła ustawę przy poparciu partii centrowych i lewicowych.

Nowe prawo pozwala dorosłym cierpiącym na „poważne i nieuleczalne” choroby, które powodują „nieznośne cierpienie”, na podjęcie decyzji o zakończeniu życia. Ma zacząć ono obowiązywać już w czerwcu.

Przed wejściem w życie prawa pomaganie komuś w śmierci w Hiszpanii było potencjalnie zagrożone karą pozbawienia wolności do 10 lat.

„Dziś staliśmy się krajem, który jest bardziej ludzki, sprawiedliwy i wolny” – napisał na Twitterze hiszpański premier Pedro Sánchez zaledwie kilka minut po głosowaniu. „Prawo o eutanazji, szeroko oczekiwane przez społeczeństwo, wreszcie stało się rzeczywistością”.

Ustawodawcy z niższej izby hiszpańskiego parlamentu przyjęli ustawę 202 głosami za, 141 przeciw i 2 wstrzymującymi się.

Hiszpański mniejszościowy rząd koalicyjny, na którego czele stoi Partia Socjalistyczna Sancheza, musiał szukać poparcia innych partii, aby uchwalić nowe prawo.

„Dziś jest ważny dzień: zmierzamy w kierunku uznania praw człowieka. Zmierzamy w kierunku bardziej humanitarnego i sprawiedliwego społeczeństwa” – powiedziała prawodawcom minister zdrowia Carolina Darias.

Konserwatywna partia Vox zapowiedziała, że ​​zakwestionuje prawo w hiszpańskim Trybunale Konstytucyjnym. Podczas posiedzenia grupy przeciwne eutanazji protestowały poza budynkiem parlamentu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Hiszpańskie prawo zezwala w obecnym kształcie na dwa dobrowolne sposoby zakończenia własnego życia: eutanazję i wspomagane samobójstwo.

Eutanazja to akt celowego zakończenia życia w celu złagodzenia cierpienia – na przykład śmiertelny zastrzyk podany przez lekarza. W przypadku wspomaganego samobójstwa czynu dokonuje sama osoba z pomocą.

Aby o to poprosić, osoba musi:

– cierpieć na „poważną lub nieuleczalną chorobę” lub stan „przewlekły lub powodujący obezwładnienie”, który powoduje „nieznośne cierpienie”;

– być pełnoletnim obywatelem Hiszpanii lub legalnym rezydentem;

– być „w pełni świadoma” w momencie składania wniosku, który należy złożyć dwukrotnie na piśmie, w odstępie 15 dni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Lekarz może odrzucić wniosek, jeśli wymagania nie zostały spełnione. Musi zostać on zatwierdzony przez drugiego lekarza i organ oceniający.

Każdy lekarz może na podstawie klauzuli sumienia zrezygnować z udziału w “zabiegu”.

Belgia, Luksemburg, Holandia, Kanada i Kolumbia to jedyne inne kraje, w których eutanazja jest obecnie legalna.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy w grudniu, niemiecki Bundestag miał zająć się opracowaniem nowych regulacji prawnych o „samostanowieniu o śmierci” w związku z wyrokiem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił zakaz tzw. komercyjnej eutanazji. Uznał, że niemiecka konstytucja zapewnia ludziom, którzy dążą do wspomaganego samobójstwa, wolność szukania „pomocy u osób trzecich”.

Niemiecka stacja ARD zwraca uwagę, że obecne regulacje prawne w Niemczech nie są zgodne z wyrokiem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, gdyż „kodeks zawodowy lekarzy obecnie zabrania pomocy w samobójstwie”. Samo orzeczenie określa się mianem „przełomowego”.

W kwietniu w Holandii eutanazja osób z demencją została uznana za legalną. Sąd Najwyższy Holandii uniewinnił lekarkę, która była oskarżona o zabójstwo, ponieważ dokonała eutanazji kobiety z demencją. „Eutanazja może być przeprowadzona także w sytuacji, gdy pacjent nie jest w stanie wyrazić swojej woli” – orzekł sąd.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej, w lutym, portugalski parlament przyjął legalizację eutanazji, której mogliby się poddać nieuleczalnie chorzy. Według sondażu Público legalizację eutanazji popiera 43 proc. Portugalczyków. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa później zaapelował do deputowanych, żeby zgodzili się na przeprowadzenie referendum w sprawie legalizacji eutanazji. W październiku br. obywatelski projekt dotyczący przeprowadzenia takiego głosowania został w parlamencie odrzucony, co oznacza, że procedowane będą projekty partii lewicowych i liberalnych.

W ten wtorek Trybunał Konstytucyjny Portugalii orzekł, że przyjęta w styczniu przez portugalski parlament ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z ustawą zasadniczą tego kraju.

Decyzja TK jest odpowiedzią wniosek o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją, na złożony 19 lutego przez prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousę. Wyraził przekonanie, że przyjęte przez parlament przepisy są nieprecyzyjne m.in. w kwestii zasad, na podstawie których miałyby zapadać decyzje o dopuszczeniu konkretnych osób do tzw. eutanazji.

Zdaniem portugalskiego prezydenta, ustawa jest wadliwa, gdyż nie wskazuje jak miałyby przebiegać procedury dotyczące poddania pacjentów tzw. eutanazji, dając zarazem zbyt duże prerogatywy pojedynczym lekarzom w tej materii.

Kresy.pl / bbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply