We wtorek Trybunał Konstytucyjny Portugalii orzekł, że przyjęta w styczniu przez portugalski parlament ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z ustawą zasadniczą tego kraju.

Jak wskazali sędziowie portugalskiego Trybunału Konstytucyjnego, ustawa o eutanazji naruszała w swoich czterech artykułach przepisy zawarte w konstytucji Portugalii.

Sędzia Pedro Machete, który wypowiadał się w imieniu Trybunału wskazał, że uchwalona w styczniu przez parlament Portugalii ustawa przede wszystkim „koliduje z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia”.

 

Decyzja TK jest odpowiedzią wniosek o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją, na złożony 19 lutego przez prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousę. Wyraził przekonanie, że przyjęte przez parlament przepisy są nieprecyzyjne m.in. w kwestii zasad, na podstawie których miałyby zapadać decyzje o dopuszczeniu konkretnych osób do tzw. eutanazji.

Zdaniem portugalskiego prezydenta, ustawa jest wadliwa, gdyż nie wskazuje jak miałyby przebiegać procedury dotyczące poddania pacjentów tzw. eutanazji, dając zarazem zbyt duże prerogatywy pojedynczym lekarzom w tej materii.

Jak informowaliśmy, pod koniec stycznia 2021 roku portugalski parlament przegłosował legalizację eutanazji. Ustawę poparły głównie ugrupowania centrolewicowe i partie skrajnej lewicy, z wyjątkiem komunistów. Zwracaliśmy uwagę, że tym samym Portugalia może stać się siódmym państwem na świecie, który zezwoli na wspomagane samobójstwo. Eutanazja jest już legalna w Belgii, Kanadzie, Kolumbii, Luksemburgu, Niderlandach i Szwajcarii oraz w niektórych stanach USA. W trakcie jej legalizacji jest Hiszpania.

Portugalski parlament wstępnie zaakceptował ustawę o eutanazji 20 lutego 2020 roku. Na ostateczne głosowanie czekała ona ponad 11 miesięcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowe prawo legalizuje eutanazję w określonych przypadkach i na ściśle określonych zasadach. Osoby powyżej 18 roku życia będą mogły prosić o pomoc w samobójstwie, jeśli są śmiertelnie chore i cierpią z powodu „trwałego” i „nie do zniesienia” bólu – chyba że zostaną uznane za niezdolne psychicznie do podjęcia takiej decyzji. Procedura będzie dostępna tylko dla obywateli i legalnych rezydentów Portugalii.

Nie było jednak jasne, czy ustawę podpisze prezydent de Sousa. W czasie swojej pierwszej kadencji zapowiadał, że jako praktykujący katolik nie podpisze ustawy. Jednak w czasie niedawnej kampanii wyborczej unikał wypowiadania się na ten temat.

W Portugalii od 2007 roku legalna jest aborcja do 10. tygodnia ciąży, a od 2010 roku tzw. małżeństwa homoseksualne.

RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz