Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, przyjął w czwartek projekt ustawy legalizującą eutanazję. Przeciwko projektowi opowiedziała się m.in. prawicowa opozycja, przedstawiciele osób niepełnosprawnych a także Komitet ds. Bioetyki.

Jak podała agencja Associated Press, za przyjęciem projektu zagłosowało 198 deputowanych z lewicowej koalicji rządowej i kilku mniejszych partii. Przeciw opowiedziało się 138 deputowanych prawicowych Partii Ludowej i partii Vox. Ustawa trafi teraz do Senatu, który, jak się oczekuje, przyjmie ją na wiosnę przyszłego roku. Ustawa wejdzie w życie 3 miesiące po publikacji.

Według PAP przyjęcie ustawy było realizacją obietnic wyborczych lewicowych partii PSOE i Podemos.

Zgodnie z projektem publiczne i prywatne placówki służby zdrowia wykonywałyby zabieg tzw. wspomaganej śmierci na życzenie pacjentów, którzy cierpią z powodu „poważnej i nieuleczalną choroby” lub „wyniszczającej i przewlekłej kondycji” i uważają to cierpienie za “nie do zniesienia”. Zabieg byłby finansowany przez państwo i przeprowadzany poprzez podanie przez lekarza środków farmakologicznych powodujących śmierć, bądź umożliwienie przyjęcia ich przez pacjenta.

Procedura poprzedzająca eutanazję ma składać się z czterech etapów mogących zająć ponad miesiąc, podczas których pacjent za każdym razem musi poprosić o eutanazję. Pierwsze dwa wnioski muszą mieć formę pisemną i zostać złożone w odstępie dwóch tygodni. Pacjent musi potwierdzić prośbę po raz trzeci po konsultacji z lekarzem i czwarty raz tuż przed zabiegiem uśmiercenia.

Proces ma być nadzorowany przez zespół medyczny kierowany przez lekarza oraz zewnętrznego przełożonego, także lekarza. Wnioski ma zatwierdzać rada nadzorcza. Osoba korzystająca z eutanazji musi być dorosła i zdolna do podejmowania racjonalnych decyzji. Każdy pracownik medyczny będzie mógł odmówić udziału w procedurze ze względu na przekonania.

Według PAP w projekcie znalazła się poprawka przewidująca “ekspresową eutanazję” wykonywaną przez lekarza w domu pacjenta. W przypadku braku możliwości udzielenia zgody z powodu stanu zdrowia zgodę taką będą mogły podpisać “inne osoby” w obecności pacjenta.

W czasie głosowania nad projektem pod hiszpańskim parlamentem demonstrowała mała grupa jego przeciwników machając czarnymi flagami z “trupimi czaszkami”. Przeciwko ustawie był hiszpański Komitet Osób Niepełnosprawnych, Cermi, uważając, że odnosząc się do sytuacji niepełnosprawności, ustawa stygmatyzuje niepełnosprawnych. Projekt miał też negatywną opinię niezależnego Komitetu ds. Bioetyki.

Jednak, jak podaje PAP, sondaż wykonany w 2019 roku wykazał, że 87 proc. Hiszpanów chciało legalizacji eutanazji. Jeśli tak się stanie, Hiszpania dołączy do Belgii, Kanady, Kolumbii, Luksemburga, Niderlandów i Szwajcarii oraz niektórych stanów USA, gdzie eutanazja jest legalna.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania: Legalizacja eutanazji coraz bliżej. Zdecydowana reakcja Kościoła

Kresy.pl / apnews.com / polsatnews.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply