Władze Radomia: Tarnopol nie jest naszym miastem partnerskim

Radom usunął ze swojej strony internetowej informację o tym, że jego miastem partnerskim jest ukraiński Tarnopol. Według prezydenta Radomia do współpracy pomiędzy oboma miastami nigdy nie doszło.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, prezydent Radomia Radosław Witkowski tłumaczył we wtorek na konferencji prasowej, że władze miasta podpisały z Tarnopolem dwa listy intencyjne – jeden w 1996 roku a drugi w 2003 roku. Chodziło o nawiązanie współpracy, do której według Witkowskiego nigdy nie doszło.

Witkowski mówił, że Radom nie utrzymywał kontaktów z Tarnopolem. Wskazywał, że przedstawiciele ukraińskiego miasta, w przeciwieństwie do przedstawicieli miast partnerskich Radomia, nie otrzymywali zaproszeń na ważne uroczystości i imprezy organizowane w Radomiu.

Prezydent Radomia odniósł się do nadania stadionowi miejskiemu w Tarnopolu imienia Romana Szuchewycza – głównodowodzącego tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) odpowiedzialnemu za ludobójstwo Polaków. Witkowski wyraził oburzenie tym faktem.

Po przeanalizowaniu dokumentów dotyczących dotychczasowych kontaktów Radomia i Tarnopola Radosław Witkowski zdecydował o usunięciu ze strony internetowej miasta informacji o stosunkach partnerskich obu miast.

“Z mojej perspektywy ta sprawa się w tym momencie kończy. Stwierdzam jednoznacznie, że miasto Tarnopol nie jest, ale też nie było naszym miastem partnerskim” – oświadczył Witkowski cytowany przez PAP.

Również we wtorek, jeszcze przed konferencją prasową prezydenta Radomia, list do władz tego miasta wystosowali lokalni działacze Młodzieży Wszechpolskiej. W liście zaapelowano o zawieszenie współpracy z Tarnopolem do czasu zaprzestania gloryfikacji zbrodniarzy.

Przypomnijmy, że 5 marca br. Rada Miejska Tarnopola postanowiła nazwać Stadion Miejski w tym mieście imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który zginął w walce z NKWD. W czasie II wojny światowej Szuchewycz kolaborował z III Rzeszą – w 1941 roku był oficerem podporządkowanego Abwehrze batalionu Nachtigall (który dokonał co najmniej jednego pogromu Żydów), a w 1942 roku w szeregach podległej SS policji pacyfikował wioski na Białorusi. Od 1943 roku był głównodowodzącym tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich.

W sprawie nazwania stadionu w Tarnopolu na Ukrainie imieniem Romana Szuchewycza interwencję poselską wystosował poseł Krystian Kamiński (Konfederacja/Ruch Narodowy). We wtorek ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion zdecydowanie potępił decyzję tarnopolskich radnych. a ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki odwołał wizytę w tym mieście. Wystosował także list do miast partnerskich Tarnopola w Polsce. Reakcję polskiego dyplomaty nagłośniono dopiero po wystąpieniu ambasadora Izraela. Protest przeciwko nazwaniu stadionu w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza wystosował także polski IPN.  Zamość zawiesił stosunki partnerskie z Tarnopolem, a zerwaniem takich stosunków zagroziła Nysa. Mer Tarnopola Serhij Nadał stwierdził jednak, że władze miasta nie cofną swojej decyzji.

Kresy.pl / wnp.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Proszę bardzo, władze samorządowe (Radom, Zamość, Nysa) oraz zwykli ludzie dają przykład jak należy postępować z godnością i honorem wobec nazifikacji Ukrainy. Rządzący zaś nabrali wody w usta i rżną głupa że nic złego się tam nie dzieje.