Rosyjscy celnicy z Władywostoku na Dalekim Wschodzie twierdzą, że zatrzymali niemiecki helikopter na którym wykryto bardzo duże przekroczenie norm radioaktywność.

Oświadczenie wydziału służby celnej dalekowschodniego Kraju Nadmorskiego, którego stolicą jest Władywostok, zacytowała we wtorek agencja informacyjna RIA Nowosti. W porcie tego miasta miał pojawić się niemiecki helikopter, który stwarzał zagrożenie. „Cywilny helikopter z przekroczeniem normy radioaktywności o 55 razy władywostoccy celnicy wykryli na morskim przejściu granicznym we Władywostoku” – powiadomiła rzeczniczka tamtejszej służby celnej Asia Bierieżnaja.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak wyjaśniła Bierieżnaja „niebezpieczny radioaktywnie obiekt przybył z Niemiec w kontenerze na adres rosyjskiej firmy”. Maksim Szestierin naczelnik oddziału służby celnej Kraju Nadmorskiego odpowiedzialnego za kontrolę materiałów radioaktywnych powiedział, że źródłem promieniowania w niemieckim helikopterze była skrzynia biegów oraz osłona przekładni tylnego wirnika.

Helikopter trafił do magazynu celników. Orzekli oni, że nie odpowiada on normom celnym Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego dlatego maszyna lub jej części zostaną odesłane do Niemiec. Według informacji władywostockiego wydziału służby to 14 przypadek wykrycia radioaktywnego przedmiotu przez jego funkcjonariuszy. Pięć tego rodzaju obiektów próbowano wwieźć z Japonii.

Czytaj także: Podwyższone promieniowanie nad Bałtykiem. Rosja zaprzecza, że doszło do awarii

ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz