Zełenski: trzeba uprościć procedury na granicy z Polską

Musimy koniecznie usunąć bariery, które jeszcze wciąż przeszkadzają naszym obywatelom i firmom. Narody, które razem bronią europejskiej wolności, muszą być najbliżej, jak się da – powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

W piątek wieczorem w przemówieniu do narodu, prezydent Ukrainy, Wołodymy Zełenski, ujawnił szczegóły jego rozmowy z polskim premierem, Mateuszem Morawieckim.

– Rozmawialiśmy dziś także o naszej współpracy dwustronnej z krajami UE. Dotyczy to szczególnie uproszenia procedur na naszej granicy. Musimy koniecznie usunąć bariery, które jeszcze wciąż przeszkadzają naszym obywatelom i firmom – powiedział Zełenski.

– Narody, które razem bronią europejskiej wolności, muszą być najbliżej, jak się da – zaznaczył polityk. Odniósł się następnie do sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej.

– Wiadomo, że na ukraińsko-polskiej granicy są pewne trudności, są kolejki. Omówiłem to dziś z polskim premierem – zgadzamy się co do tego, jak rozwiązać ten problem – powiedział prezydent Ukrainy. Według niego, szefowie rządów obu państw powinni uzgodnić wszelkie szczegóły techniczne.

Przeczytaj: Puste ciężarówki wrócą z Ukrainy poprzez przejście graniczne Zosin – Ustiług

Czytaj także: Ukraiński wiceminister: będzie dodatkowe przejście graniczne z Polską dla pustych ciężarówek

Zobacz: Zboże z Ukrainy zablokowało granicę – przyznają celnicy

Zełenski powiedział też, że w rozmowie z polskim premierem poruszono inne tematy, dotyczące granicy. – Omówiliśmy kwestie wspólnej kontroli celnej, rozbudowy przejść granicznych, uproszenia wymiany pocztowej między Ukrainą a państwami Unii Europejskiej. Zwróciłem się do premiera Polski z propozycją obniżenia ceny przesyłek pocztowych. To ważne dla naszych ludzi, dla wszystkich, którzy teraz potrzebują specjalnego wsparcia.

Ukraiński prezydent dodał też, że Polska zwróciła się do Ukrainy z prośbą o pomoc w sferze energetycznej, w szczególności poprzez eksport energii elektrycznej. – Oczywiście, że to zapewnimy. Polskim braciom, którzy pomagają nam od pierwszego dnia, zawsze pomożemy.

Jak pisaliśmy wcześniej, w piątek w Kijowie premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Łotwy Egils Levits spotkali się z prezydentem Zełenskim. Ten poinformował, że politycy omówili również kwestie energetyczne. „Jesteśmy zainteresowani tym, aby Ukraina mogła wesprzeć Polskę i zrobimy wszystko, abyśmy w najbliższym czasie mogli znaleźć wyjście z ewentualnego, przyszłego kryzysu energetycznego” – zadeklarował. Oświadczył, że Ukraina będzie dystrybuować Polsce energię z elektrowni atomowej w Chmielnickim i ukraiński węgiel.

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z ukraińskim prezydentem podziękował za gotowość do sprzedaży energii z Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej do Polski.

Warto podkreślić, że Rada Ministrów Ukrainy na środowym posiedzeniu całkowicie zakazała eksportu węgla pochodzenia ukraińskiego.

CZYTAJ TAKŻE: W polskich składach brakuje węgla. Polska nadal sprzedaje go za granicę

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply