Podjęliśmy decyzję o wznowieniu od północy tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją – oświadczył we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Powodem jest wzrost liczby nielegalnych imigrantów.

Szef MSWiA wypowiadał się podczas wtorkowej konferencji prasowej resortu. Zwrócił uwagę, że względem minionego roku nielegalna migracja i liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent – podaje Business Insider.

Podkreślił, że część cudzoziemców przez Polskę trafia do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej. “Rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona o północy” – przekazał minister. Zostanie wprowadzona najpierw na 10 dni, lecz jest wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana.

Przeczytaj: Eurostat: O 25 proc. wzrosła liczba wniosków o azyl w krajach UE

Strona polska poinformowała o tym MSW Słowacji, Niemiec, Austrii i Czech, a także Komisję Europejską zgodnie z kodeksem Schengen.

Podczas konferencji prasowej wypowiadał się także komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga. “Zgodnie z założeniami zostanie uruchomionych na odcinku granicy ze Słowacją w sumie 11 przejść, z czego osiem to będą przejścia drogowe, a trzy kolejowe” – powiedział.

W przypadku województwa podkarpackiego będą to: Barwinek, Radoszyce, Łupków (przejście kolejowe), woj. małopolskie: Muszyna (kolejowe), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Chyżne i woj. śląskie: Zwardoń, Zwardoń Skalite (kolejowe) i Korbielów.

“Oprócz tych miejsc uruchomimy 11 miejsc, gdzie będzie można przekroczyć granicę pieszo” – zapowiedział.

Przypomnijmy, że już we wrześniu na polsko-słowackiej granicy ruszyły stałe i doraźne kontrole busów i innych pojazdów mogących przewozić nielegalnych migrantów z tego kierunku. Miało to związek z doniesieniami o wzmożonej nielegalnej migracji na tzw. szlaku bałkańskim.

Zobacz także: Niemiecka policja zadowolona z decyzji MSW. Chodzi o kontrole na granicy z Polską

buseinesinider.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply