Na polsko-słowackiej granicy ruszyły stałe i doraźne kontrole busów i innych pojazdów mogących przewozić nielegalnych migrantów z tego kierunku – poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Ma to związek z doniesieniami o wzmożonej nielegalnej migracji na tzw. szlaku bałkańskim.

Kontrole mają związek ze wzmożoną presją migracyjną. “W związku z nasiloną presją migracyjną szlakiem bałkańskim przez Słowację, Straż Graniczna wprowadziła na granicy polsko-słowackiej stałe i doraźne kontrole busów i innych pojazdów mogących przewozić nielegalnych migrantów z tego kierunku” – przekazał Kamiński na platformie X (dawniej Twitter).

Przeczytaj: Eurostat: O 25 proc. wzrosła liczba wniosków o azyl w krajach UE

Portal stacji Polsat News przypomina, że rzecznik rządu Piotr Müller informował w poniedziałek, że rząd prawdopodobnie podejmie w najbliższym czasie decyzję o wzmocnieniu kontroli na granicy polsko-słowackiej.

“W związku z informacjami, że szlakiem bałkańskim przez Słowację do Polski dostają się nielegalni migranci, jesteśmy blisko podjęcia decyzji o zaostrzeniu kontroli na granicy ze Słowacją” – podkreślał na antenie Polsat News.

W sprawie wypowiadała się także Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. “Od kilku tygodni obserwujemy wzrost liczby cudzoziemców, którzy podróżują szlakiem bałkańskim przez Polskę do Niemiec. Zwłaszcza na odcinku granicy ze Słowacją liczba nielegalnych imigrantów wzrosła. Łącznie na obu odcinkach południowej granicy, czyli z Czechami i Słowacją ta liczba wzrosła prawie siedmiokrotnie” – oświadczyła.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zlecił zaostrzenie kontroli na granicy polsko-słowackiej.

“Szlakiem tzw. bałkańskim, przez Węgry i Słowację, przejeżdżają nielegalni migranci, bo nie ma granicy między Polską a Słowacją, jest granica Schengen, ale my jej nie kontrolujemy. Poleciłem ministrowi spraw wewnętrznych [Mariuszowi Kamińskiemu – red.], aby tam wprowadzać kontrolę tych busików, busów, samochodów, autobusów, wobec których jest podejrzenie, że przewożą migrantów” – powiedział.

Rzecznik rządu podkreślił z kolei, że w przyszłości te same środki mogą zostać zastosowane również wobec granicy z Niemcami.

Zobacz także: Niemiecka policja zadowolona z decyzji MSW. Chodzi o kontrole na granicy z Polską

polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply