Rosyjska gazeta Kommiersant dotarła do informacji, że Stany Zjednoczone rozważają możliwość całkowitego zamknięcia swoich konsulatów generalnych w Jekaterynburgu i Władywostoku. Powodem takiej decyzji miałaby być epidemia koronawirusa.

Kommiersant napisał w poniedziałek, powołując się na kilka źródeł dyplomatycznych, że władze USA rozważają możliwość całkowitego zamknięcia konsulatów generalnych USA w Jekaterynburgu i Władywostoku. Ma to być spowodowane bezczynnością tych placówek wynikającą z panującej pandemii, a także brakami kadrowymi. Od marca konsulat generalny w Jekaterynburgu świadczy wyłącznie usługi związane z sytuacjami nadzwyczajnymi, a działalność konsulatu generalnego USA we Władywostoku została w tym samym miesiącu całkowicie zawieszona.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Moskwie i agencja konsularna USA na Sachalinie działają w tym samym trybie, co konsulat w Jekaterynburgu.

Według źródeł Kommiersantu Departament Stanu doszedł do wniosku, że w najbliższej przyszłości sytuacja nie ulegnie znacznej poprawie. Ponadto, jak zauważyła gazeta, na skutki epidemii nakłada się brak personelu w amerykańskich placówkach w Rosji, spowodowany wojną dyplomatyczną z lat 2016-2018 między USA a Rosją. W efekcie obywatelom Federacji Rosyjskiej od kilku miesięcy łatwiej jest ubiegać się o amerykańską wizę w placówkach dyplomatycznych USA w innych krajach, niż w Rosji.

Ambasada USA w Moskwie skomentowała doniesienia Kommiersanta następująco: „W marcu ambasada [USA] podjęła decyzję o zawieszeniu działalności konsulatu generalnego we Władywostoku, a także ograniczeniu działalności konsulatu generalnego w Jekaterynburgu i ambasady w Moskwie w związku z pandemią. Od tego czasu kontynuujemy ocenę naszej misji dyplomatycznej i składu personalnego, biorąc pod uwagę ochronę zdrowia, bezpieczeństwo i bieżące potrzeby”.

Zdaniem rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa ewentualne zamknięcie konsulatów nie pogorszy jeszcze bardziej stosunków między Rosją a USA. „Główną funkcją konsulatów jest świadczenie usług konsularnych i wizowych. Te usługi konsularne i wizowe przez te amerykańskie misje na naszym terytorium nie były od dawna świadczone, więc nie ma na to żadnego szczególnego wpływu” – powiedział Pieskow cytowany przez agencję TASS.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja wydala 60 amerykańskich dyplomatów i zamyka konsulat w Sankt Petersburgu

Kresy.pl / kommesant.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply