Prezydent Donald Trump w następnym tygodniu zamierza podważyć dalszy udział Stanów Zjednoczonych w porozumieniu JCPOA poprzez decertyfikację umowy.

„Washington Post” donosi, że prezydent ma określić porozumienie nuklearne z Iranem [Joint Comprehensive Plan of Action – JCPOA] jako nie leżące w amerykańskim interesie. Kiedy ostatnio Trump potwierdził, że Iran wypełnia zobowiązania umowy, miał jednocześnie zażądać od swoich doradców, aby umożliwili mu decertyfikację za 90 dni.

Miało również dojść do ostrej wymiany zdań między Trumpem a sekretarzem obrony Jamesem Mattisem i sekretarzem stanu Rexem Tillersonem, którzy ostrzegali Trumpa, że decertyfikacja będzie oznaczać nałożenie nowych sankcji na Iran i długotrwałe napięcie z sojusznikami USA, którzy chcą utrzymać JCPOA. Decyzja Trumpa jest o tyle zaskakująca, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej utrzymuje, że Iran nie złamał porozumienia. 

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

We wtorek sekretarz obrony James Mattis, zeznając w Kongresie, powiedział, że pozostanie w JCPOA przez USA leży w amerykańskim interesie. Wielu obserwatorów uważa, że jeśli Trump faktycznie dokona decertyfikacji, będzie to oznaczało konflikt z europejskimi sojusznikami, ostateczne porzucenie porozumienia, przyspieszenie przez Iran pracy nad bronią jądrową i podważenie amerykańskiej wiarygodności negocjacyjnej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czołowy amerykański generał: Iran pozostaje w zgodzie z porozumieniem z nuklearnym

Liczni obserwatorzy wskazują, że szanse na „lepsze” porozumienie nuklearne z Iranem są nikłe i że alternatywy nie przyniosą pożądanych rezultatów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef Dowództwa Sił Strategicznych USA: Iran przestrzega umowy atomowej

Inni komentatorzy z kolei uważają, że niechęć Trumpa do porozumienia nuklearnego z Iranem jest wynikiem nacisku bogatych donatorów Partii Republikańskiej pochodzenia żydowskiego, którzy uważają, że umowa z Iranem jest niebezpieczna dla Izraela, pomimo tego, że izrealski wywiad jest odmiennego zdania. Były szef izraelskiej Służby Bezpieczeństwa Ogólnego, zwanej potocznie Szin-Bet, Carmi Gillon, pisał na łamach „Foreign Policy”, że „Po dwóch latach [od podpisania JCPOA] widzimy rezultaty i pokazują one, że podjęty wysiłek zaowocał wyraźnym sukcesem.”

Kresy.pl / Washington Post
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz