Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif podliczył jakie straty gospodarka jego państwa poniosła na skutek amerykańskich sankcji.

W ocenie szefa irańskiej dyplomacji w wyniku sankcji jakie USA nałożyły na Iran po zerwaniu wielostronnego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego (JCPOA) straty sięgnęły biliona dolarów. Zarif uznał, że rozmowy o przywróceniu umowy muszą objąć także kwestie rekompensaty dla Irańczyków za szkody ekonomiczne jakie ponieśli.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według Zarifa Donald Trump po jednostronnym wycofaniu USA z JCPOA przywrócił 800 rodzajów sankcji na Iran i różnego rodzaju irańskie podmioty oraz nałożył kolejnych 800. Podkreślił, że warunkiem rozmów o przywróceniu działania umowy jest uprzednie zniesienie przez Amerykanów wszystkich sankcji.

„Gdy się spotkamy, podniesiemy kwestię rekompensaty” – słowa irańskiego ministra zacytował portal telewizji Al Jazeera. Zarif powiedział w sobotę, że jego dyplomacja będzie walczyć o tego rodzaju rekompensaty bez względu na to „Czy te rekompensaty przybiorą formę odszkodowania, czy też będą miały formę inwestycji, czy też będą miały formę środków zapobiegających powtórzeniu się tego, co zrobił Trump.”

Szef irańskiej dyplomacji powiedział też, że spośród sygnatariuszy JCPOA Chiny i Rosja pozostają „przyjaciółmi” jego państwa, natomiast Niemcy, Francję i Wielką Brytanię ocenił jako nie podejmujące konkretnych kroków na rzecz utrzymania dialogu i współpracy. „Teraz powinny przekonać Stany Zjednoczone, aby wróciły [do porozumienia JCPOA] przynajmniej po to, by pozwolić im… zachować godność i wypełnić swoje zobowiązania. To nie jest trudne zadanie.” – stwierdził Zarif.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Irańczyk zapowiedział, że jeśli umowa JCPOA nie zostanie przywrócona do działania za porozumieniem wszystkich stron Iran będzie kontynuował rozszerzanie zdolności do wzbogacania uranu powyżej wskaźników zawartych w umowie.

Przypomnijmy, że jako pierwsze z porozumienia JCPOA wycofały się Stany Zjednoczone – zrobił to w maju 2018 roku prezydent Donald Trump nakładając na Iran sankcje. Od tego czasu Iran stopniowo wycofywał się z przestrzegania poszczególnych zapisów umowy, by całkowicie ogłosić zaprzestanie wykonywania jego zapisów w styczniu 2020 r.

aljazeera.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz