W środę okręt marynarki wojennej USA przepłynął w pobliżu wysp na Morzu Południowochińskim, które są przedmiotem roszczeń terytorialnych Chin – poinformowało dowództwo amerykańskiej 7. Floty.

W komunikacie amerykańskiej amerykańskiej floty podkreślono, że niszczyciel USS Russel „skorzystał z praw do swobodnej żeglugi w rejonie wysp Spratly, zgodnie z prawem międzynarodowym” – agencja „Reuters” cytuje komunikat.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W ubiegły wtorek marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała, że ​​dwie amerykańskie grupy lotniskowców przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim, kilka dni po tym, jak amerykański okręt przepłynął w pobliżu wysp kontrolowanych przez Chiny na spornych wodach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że także w ubiegły wtorek, francuski resort obrony informował o prowadzeniu przez podwodny okręt uderzeniowy „Émeraude” misji na Morzu Południowochińskim. Wskazano wówczas, że misja miała na celu także „zapewnienie swobody żeglugi” na opisywanym terenie.

Stany Zjednoczone zakwestionowały rozległe roszczenia terytorialne Chin w regionie, oskarżając je o militaryzację Morza Południowochińskiego i próby zastraszenia sąsiadów, takich jak Malezja, Filipiny i Wietnam.

W ubiegłym tygodniu rozlokowanie dodatkowych jednostek marynarki wojennej na strategicznych wodach Morza Południowochińskiego zapowiedziały Filipiny.

Zobacz także: Sekretarz Stanu USA: Stany Zjednoczone w konflikcie z Chinami stoją po stronie państw Azji Południowo-Wschodniej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chiński rząd rości sobie historyczne prawa do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego. Jest to sprzeczne z roszczeniami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego strategicznego i bogatego w surowce akwenu.

Zobacz także: USA oficjalnie odrzucają chińskie ambicje na Morzu Południowochińskim

Czytaj także: USA wysyłają okręty na Morze Południowochińskie

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz