Francuski podwodny okręt uderzeniowy „Émeraude” prowadzi w tej chwili misję na Morzu Południowochińskim – poinformował francuski resort obrony we wtorek. W komunikacie podkreślono, że misja ma na celu „zapewnienie swobody żeglugi” na opisywanym terenie.

Strategia ta opiera się w szczególności na zobowiązaniach operacyjnych, na tradycji współpracy z państwami regionalnymi oraz na dyplomacji obronnej, która przyczynia się w szczególności do wspierania multilateralizmu, prawa międzynarodowego i zasady swobody żeglugi – poinformowały francuskie siły zbrojne cytowane przez agencję „Reuters”.

Przypomnijmy, że także we wtorek marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała, że ​​dwie amerykańskie grupy lotniskowców przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim, kilka dni po tym, jak amerykański okręt przepłynął w pobliżu wysp kontrolowanych przez Chiny na spornych wodach.

Szefowa francuskiego resortu obrony Florence Parly napisała na Twitterze, że operacja pokazuje zdolność francuskiej marynarki wojennej do prowadzenia działań w odległych regionach, we współpracy z sojusznikami z USA, Australii i Japonii.

Zobacz także: Sekretarz Stanu USA: Stany Zjednoczone w konflikcie z Chinami stoją po stronie państw Azji Południowo-Wschodniej

„Émeraude” wraz z okrętem zabezpieczenia „Seine” uczestniczą w długim rejsie przepływając przez Ocean Indyjski i wpływając na Pacyfik.

Stany Zjednoczone zakwestionowały rozległe roszczenia terytorialne Chin w regionie, oskarżając je o militaryzację Morza Południowochińskiego i próby zastraszenia sąsiadów, takich jak Malezja, Filipiny i Wietnam.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chiński rząd rości sobie historyczne prawa do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego. Jest to sprzeczne z roszczeniami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego strategicznego i bogatego w surowce akwenu.

Zobacz także: USA oficjalnie odrzucają chińskie ambicje na Morzu Południowochińskim

Czytaj także: USA wysyłają okręty na Morze Południowochińskie

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz