Prezydent USA Joe Biden ogłosił, że USA „nie chcą wojny między NATO i Rosją”. Dodał, że Stany Zjednoczone nie będą usiłowały doprowadzić do obalenia Władimira Putina. Zapowiedział też kolejne dostawy broni dla Ukrainy.

Biden zadeklarował w artykule opublikowanym w środę na łamach New York Times, że celem USA jest sprawienie, by „demokratyczna, niepodległa, suwerenna Ukraina mogła obronić się przed rosyjską agresją”. Amerykański prezydent podkreślił, że USA „nie chcą wojny między NATO i Rosją”. „Mimo, że nie zgadzam się z  Putinem i uważam jego działania za oburzające, USA nie będą próbować doprowadzić do jego obalenia w Moskwie” – stwierdził Biden.

Podkreślił, że nowa dostawa broni dla Ukrainy pozwoli na „bardziej precyzyjne rażenie kluczowych celów na polu bitwy”. Chodzi o „zaawansowane systemy rakietowe i amunicję”.

„Dopóki USA i nasi sojusznicy nie są atakowani, nie będziemy się bezpośrednio angażować w ten konflikt, ani przez wysyłanie amerykańskich żołnierzy do walki na Ukrainie, ani przez atakowanie rosyjskich wojsk” – zaznaczył amerykański prezydent.

Biden podkreślił, że Stany Zjednoczone „nie zachęcają, ani nie umożliwiają Ukrainie uderzeń na cele poza jej granicami”. „Nie chcemy przedłużać wojny tylko po to, by przedłużyć cierpienie Rosji” – dodał.

Prezydent USA wyraził opinię, że aktualnie nie widać sygnałów, by Rosja chciała użyć broni jądrowej. „Każde użycie broni atomowej w tym konflikcie, na jakąkolwiek skalę, będzie dla nas nieakceptowalne” – dodał. Zaznaczył, że spowoduje to „bardzo poważne konsekwencje”.

Zobacz także: Morawiecki: chcielibyśmy, by Putin został odsunięty od władzy

Jak informowaliśmy, z doniesień medialnych wynika, że USA chcą wysłać na Ukrainę systemy artylerii rakietowej HIMARS, ale bez taktycznych pocisków rakietowych ATACMS. Jak podano, Ukraińcy mieliby dostać rakiety naprowadzane GMLRS.

Zobacz także: Media: US Navy zamawia dla Ukrainy systemy Harpoon w wersji nadbrzeżnej

nytimes.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz