Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) stwierdziła w piątek, że Iran wciąż wypełnia postanowienia porozumienia nuklearnego JCPOA z 2015 roku pomimo tego, że jego zapasy nisko wzbogaconego uranu i ciężkiej wody rosną. – pisze Associated Press.

Associated Press dotarła do poufnego kwartalnego raportu dostarczanego przez MAEA państwom członkowskim. Wynika z niego, że Iran wciąż nie narusza limitów wyznaczonych przez JCPOA. AP przypomniała, że USA wycofały się w ubiegłym roku z porozumienia i nałożyły na Iran sankcje, podczas gdy pozostali sygnatariusze JCPOA – Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny starają się o zapewnienie, by Iran pozostawał w zgodzie z umową.

Raport MAEA jest pierwszym raportem kwartalnym sporządzonym już po ostrzeżeniu Iranu, że jeśli w ciągu 60 dni nie uda się znaleźć sposobu na zabezpieczenie go przed sankcjami Stanów Zjednoczonych wymierzonymi w jego gospodarkę i przemysł naftowy, wówczas państwo to zwiększy wzbogacanie uranu ponad stopień dozwolony przez JCPOA. Mimo to Iran wciąż przestrzega ustalonych limitów i, jak stwierdzono w raporcie, także zezwala na nieograniczony dostęp inspektorów MAEA do swoich obiektów jądrowych.

PRZECZYTAJ: Iran zawiesza część swoich zobowiązań w ramach JCPOA i grozi wznowieniem wzbogacania uranu

„Terminowa i proaktywna współpraca Iranu w zapewnianiu takiego dostępu ułatwia wdrożenie dodatkowego protokołu i zwiększa zaufanie” – stwierdzili autorzy raportu. „Wszystkie wirówki i związana z nimi infrastruktura w magazynach [Iranu] pozostają pod ciągłym monitoringiem agencji” – napisano w raporcie MAEA.

MAEA poinformowała, że irańskie zapasy ciężkiej wody na dzień 26. maja br. wyniosły 125,2 ton, co stanowi wzrost w porównaniu z 124,8 tonami w lutym, ale poniżej limitu 130 ton. Jego zasoby nisko wzbogaconego uranu wynosiły 174,1 kg na dzień 20. maja, w porównaniu z 163,8 kg w lutym; limit wynosi 202,8 kg.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Iran odpowiada na groźby USA zwiększając produkcję mało wzbogaconego uranu

Kresy.pl / AP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz