Unia Europejska nałożyła w czwartek sankcje podróżne i finansowe na departament rosyjskiego wywiadu wojskowego oraz firmy z Korei Północnej i Chin w związku z ich podejrzewanym udziałem w dużych cyberatakach na całym świecie – poinformowała Agencja Prasowa Reuters.
Jak poinformował Reuters, w czwartek Unia Europejska nałożyła sankcje ekonomiczne i podróżne na departament rosyjskiego wywiadu wojskowego, a także na chińskie i północnokoreańskie firmy.
UE obrała za cel departament ds. technologii specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego, zwany Dyrekcją Główną Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
Zobacz też: Brytyjskie MSZ: „Jesteśmy pewni, że rosyjscy hakerzy chcieli przejąć informacje o szczepionce na COVID-19”
Blok zarzucił rosyjskiej służbie, że w czerwcu 2017 roku dokonała dwóch cyberataków, które uderzyły w kilka firm w Europie, powodując duże straty finansowe.
Cztery osoby pracujące dla rosyjskiego wywiadu wojskowego zostały również ukarane za rzekomy udział w próbie cyberataku na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Holandii w kwietniu 2018 roku.
Północnokoreańska firma Chosun Expo została również ukarana z powodu podejrzenia o wspieranie Grupy Lazarus, która jest uważana za odpowiedzialną za serię poważnych ataków na całym świecie, w tym napad na konto Banku Bangladeszu w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku w 2016 roku i kradzież 81 milionów dolarów. Firma jest również rzekomo powiązana z atakiem w 2014 roku na hollywoodzkie studio filmowe Sony Pictures, w którym hakerzy chcieli uniemożliwić wydanie satyrycznego filmu o północnokoreańskim przywódcy.
Departament Skarbu USA w zeszłym roku nałożył sankcje na Grupę Lazarus i dwie inne północnokoreańskie grupy hakerskie m.in. za ich rzekomy udział w atakach na Sony Pictures i bank centralny Bangladeszu. Zdaniem departamenty za grupami hakerskimi stoi główna służba wywiadowcza Korei Północnej.
Korea Północna zaprzeczyła jakiemukolwiek zaangażowaniu w cyberataki.
Sankcje UE uderzyły również w chińską firmę Haitai Technology Development, która jest oskarżana o wspieranie cyberataków mających na celu kradzież poufnych danych handlowych od międzynarodowych koncernów na całym świecie. Ukarano również dwie osoby z Chin, które miały być zaangażowane w ataki.
Sankcje obejmują zakazy podróży i zamrożenie aktywów. Osoby, firmy i inne podmioty z UE nie mogą udostępniać funduszy osobom znajdującym się na czarnej liście.
Kresy.pl/Reuters
UE zachowuje się jak by była największym mocarstwem na świecie, nawet ze St.Zj. konfliktują się, ponadto prowadzą wojny wewnętrzne np. z Polską i Węgrami. To jakiś obłęd, oderwanie się od rzeczywistości. To taki „duch germański” rządzić całym światem, nic tych Niemców nie nauczyło.