Chińska Aerokosmiczna Korporacja Nauki i Techniki chce stworzyć swoje centrum badawcze w Parku Przemysłowym “Wieliki Kamień” powstającym na wschodnich obrzeżach stolicy Białorusi.

Władze Białorusi od lat traktują współpracę z Chińską Republiką Ludową jako priorytetowy kierunek polityki zagranicznej. Elementem tej współpracy ma być stworzenie na obrzeżach Mińska wielkiego parku przemysłowego, w którym inwestować będą chińskie przedsiębiorstwa. Do Parku Przemysłowego “Wieliki Kamień” napłynąć mają nie tylko chińskie pieniądze i technologie, ale też kilkadziesiąt tysięcy chińskich pracowników.

Jak podało białoruskie Ministerstwo Gospodarki, 19 lipca kierujący tym resortem Aleksandr Czerwiakow spotkał się z wiceszefem chińskiej Aerokosmicznej Korporacji Nauki i Techniki. W czasie spotkania strona chińska zadeklarowała wolę stworzenia w parku przemysłowym pod Mińskiem “centrum badawczego”, które pracowałoby na potrzeby Korporacji. Oprócz tego chińska instytucja zaproponowała stworzenie kilku chińsko-białoruskich przedsiębiorstw w kilku gałęziach przemysłu.

Minister Czerwiakow z zadowoleniem przyjął deklarację partnerów. Jak zadeklarował mieści się ona w przyjętej przez władze Białorusi strategii “nowej industrializacji” czyli rozwoju sektora przemysłu nowoczesnych technologii.

Aerokosmiczna Korporacja Nauki i Techniki zajmuje się badaniem, projektowaniem i produkcją sztucznych satelitów i pojazdów kosmicznych, a także instalacji dla strategicznych i taktycznych rakiet wojskowych.

belaruspartizan.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply