Prokuratura umorzyła postępowanie ws. obrazu z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą, niesionego podczas Marszu Równości w Częstochowie. Uznano, że nie jest to obraza uczuć religijnych.

W środę prokurator Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie poinformował, że postępowanie ws. niesienia w czasie tzw. Marszu Równości w czerwcu br. obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą zostało umorzone. Jak wyjaśnił, umorzono je „ze względu na brak znamion czynu zabronionego”.

Przypomnijmy, że chodzi o wydarzenia z 16 czerwca br. w Częstochowie. Podczas pochodu środowisk LGBT i ich sympatyków, z udziałem ok. 600 osób, niesiono m.in. tęczową flagę z wizerunkiem polskiego orła białego oraz kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, na którym aureola otaczająca głowy Maryi i Dzieciątka miała tęczowe barwy. Podobne wizerunki rozpowszechniały wcześniej środowiska sympatyzujące z ideologią LGBT.

 

Dochodzenie prowadziła Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ, do której trafiło kilka doniesień od osób, które obserwowały marsz i poczuły się urażone zachowaniem organizatorów i uczestników zgromadzenia. Dotyczyło to szczególnie obrazu. Kontrmanifestanci zablokowali na chwilę trasę marszu domagając się oddania wizerunku. Samo dochodzenie dotyczyło art. 196 Kodeksu karnego. Głosi on, że „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2″.

Prokuratura uznała jednak, że czyn nie spełnia warunków określonych w tych przepisach. Według prok. Wróblewskiego, zgodnie z wykładnią, musi to być czyn noszący znamiona wulgarności i mający na celu ubliżenie osobom wyznającym religię. Powiedział, że „z argumentacji postanowienia o umorzeniu wynika, że sama tęcza, symbol tęczy, takiego charakteru ubliżającego czy wulgarnego nie ma”. Dodał też, że nie ma dowodów na to, że celem organizatorów marszu była obraza uczuć religijnych.

Wcześniej częstochowska prokuratura prowadziła już podobne postępowanie. Dotyczyło ono transparentu z białym orłem na tęczowym tle, który był niesiony podczas wcześniejszego Marszu Równości. Wówczas również śledztwo umorzono, nie dopatrując się znamion przestępstwa. Według opinii biegłego, niesiony podczas manifestacji przedmiot trudno uznać za flagę. Uznał on, że był to jedynie transparent z aluzyjną interpretacją flagi, a intencją jego twórców nie było znieważenie symboli państwowych.

Przeczytaj także: Skandaliczna profanacja i kpiny z katolickich tradycji na Trójmiejskim Marszu Równości

Czytaj również: Ostre komentarze po skandalicznym Marszu Równości w Gdańsku

PAP / gosc.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply