Prokuratura Rejonowa w Częstochowie umorzyła postępowanie wobec Obozu Narodowo-Radykalnego dotyczące m. in. propagowania faszyzmu.

Postępowanie zostało otwarte po zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa, złożonym przez częstochowski urząd miasta. Załącznikiem do zawiadomienia była interpelacja jednej z radnych na temat działalności ONR i statutu tej organizacji.

W toku dochodzenia uzyskano dokumentację dotyczącą rejestracji stowarzyszenia oraz przesłuchano w charakterze świadków przedstawiciela Urzędu Miasta Częstochowy, radną Miasta Częstochowy oraz osoby reprezentujące stowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny – brzmi podpisany przez Tomasza Ozimka, rzecznika częstochowskiej prokuratury komunikat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Brak podstaw dla delegalizacji ONR

Po analizie zebranego materiału dowodowego uznano, że brak jest dowodów wskazujących na to, iż osoby tworzące zapisy statutu stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny nawoływały w ten sposób do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i wyznaniowych. Nie stwierdzono także, że zapisy statutu propagują faszystowski ustrój państwa – tłumaczy prokuratora.

Oznacza to, że prokurator umorzył postępowanie z powodu braku znamion przestępstwa. Postanowienie o umorzeniu dochodzenia jest na razie nieprawomocne. Prawo złożenia zażalenia do Sądu Rejonowego w Częstochowie przysługuje instytucji samorządowej, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie – dodała w oświadczeniu częstochowska prokuratura.

Kresy.pl / dorzeczy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Propagowanie faszyzmu ? Widzę ,że każdy krytykant ONR ,czy MW ,”polskiego patriotę” nazywa faszystą.A wystarczy pojechać na Ukrainę ,czy obejrzeć filmy na YT ,by zobaczyć jak wyglądają ci prawdziwi faszyści, paradujący w mundurach SS Galizien i OUN-UPA.Ale dziwnym trafem, nikt ich nie krytykuje ,pomimo tego ,że Ukraina ma być przyjęta w poczet krajów UE.