Wyrok może oznaczać przełom w praktyce sądów w zakresie sprostowań fałszów historycznych – uważa Reduta Dobrego Imienia.

Sąd nakazał portalowi Newsweek.pl sprostowanie błędów historycznych zawartych w artykule o obozach koncentracyjnych w Polsce. – poinformowała w piątek Reduta Dobrego Imienia. Zdaniem RDI jest to wyrok precedensowy, który pozwoli każdemu Polakowi na pozywanie redakcji, które publikują artykuły zawierające błędy historyczne.

Jak podaje RDI, wyrok sądu dotyczy artykułu Pauli Szewczyk, który w styczniu 2017 roku ukazał się na portalu Newsweek.pl. Artykuł opowiadał o książce Marka Łuszczyny pt. „Mała zbrodnia”. Zdaniem RDI znalazły się w nim błędy historyczne, w tym informacja, jakoby w Polsce po wojnie znajdowały się polskie obozy koncentracyjne utworzone przez Polaków. Ówczesny prezes RDI Maciej Świrski, który zażądał sprostowania, argumentował, że były to komunistyczne obozy pracy otworzone przez Rosjan. Gdy Newsweek.pl odmówił publikacji sprostowania, sprawa trafiła do sądu.

Sąd podzielił naszą argumentację w całości uznając, że w zasadzie każdy Polak ma prawo wnosić o sprostowanie informacji nieprawdziwych o polskich obozach koncentracyjnych po 1945 r. Dobrze, że udało nam się przekonać sąd, że jeśli każdy Polak nie będzie mógł prostować kłamstw o Polsce to gazety w Polsce, a tym bardziej na świecie, będą mogły podawać każda nieprawdę i nikt nie będzie mógł oponować. Z punktu widzenia prawa prasowego była to z pewnością dla sądu sprawa bardzo trudna do rozstrzygnięcia – skomentowała wyrok prowadząca sprawę mec. Monika Brzozowska-Pasieka.

Zdaniem RDI wyrok jest precedensowy i może oznaczać przełom w orzecznictwie w zakresie tego, kto może żądać sprostowania. Z praktyki sądowej wynikało dotychczas, że jedynie osoba wskazana w artykule może występować ze sprostowaniem. „Skoro jednak tekst dotyka Polaków, to każdy Polak zdaniem sądu ma prawo do wniesienia sprostowania. Może się więc okazać, że efektywne działania prawne skutecznie umożliwią walkę z fałszem historycznym w gazetach w Polsce i na świecie.” – uważa Reduta Dobrego Imienia.

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom jest fundacją powołaną dla inicjowania i wspierania działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji na temat historii Polski, a szczególnie przebiegu II wojny światowej, udziału w niej Polaków, stosunku Polaków do Żydów i na temat niemieckich obozów koncentracyjnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Reduta Dobrego Imienia uderza w „kłamstwo wołyńskie”

Kresy.pl / rdi.org.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz