Jak podaje ukraiński portal Korrespondent.net, w ciągu ostatnich trzech lat odsetek zwolenników wstąpienia Ukrainy do NATO wzrósł wśród mieszkańców tego kraju półtorakrotnie.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez grupę Rating, opublikowanego 22 lutego pokazują, że obecnie za wstąpieniem do NATO opowiada się 43 proc. Ukraińców. Przeciwnych jest 34 proc. Pozostali badani nie mieli w tej kwestii zdania.Ponadto, ponad połowa Ukraińców (52 proc.) opowiada się za przystąpieniem ich kraju do Unii Europejskiej i w razie referendum w tej sprawie zagłosowałaby za. 27 proc. respondentów byłoby przeciw. 20 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma zdania na ten temat lub nie wzięłoby udziału w referendum.

Przeczytaj: Orbán stawia ultimatum Ukrainie – Budapeszt będzie ją blokował na forum UE i NATO

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według analityków odpowiedzialnych za sondaż, proeuropejskie nastroje wydają się dominować praktycznie we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem obwodów odeskiego, charkowskiego oraz Donbasu. Mieszkańcy południowej i wschodniej części tego kraju są generalnie bardziej sceptycznie nastawieni do integracji ze strukturami zachodnimi,

Jest to bardziej wyraźne w kontekście członkostwa w NATO. Poparcie w tej kwestii jest wyraźnie niższe na wschodzie i na południu Ukrainy. Najbardziej sceptycznie do wstąpienia do NATO są nastawieni starsi respondenci.

Przeczytaj: Węgry zablokowały posiedzenie komisji Ukraina-NATO

Podobne tendencje wskazywały także ubiegłoroczne sondaże przeprowadzane na Ukrainie. W połowie 2017 roku sondaż opublikowany przez fundację „Demokratyczne inicjatywy” i Centrum Razumkowa pokazywał, że gdyby teraz doszło do referendum ws. wstąpienia Ukrainy do NATO, 69 proc. Ukraińców deklarujących wzięcie w nim udziału głosowałoby w nim na „tak”, a 26 proc. na „nie”.

Generalnie, wówczas na Ukrainie jest 47,2 proc. zwolenników wstąpienia kraju do NATO, 30,7% zwolenników tzw. statusu pozablokowego oraz 6,1% zwolenników sojuszu z Rosją i krajami WNP. Za innymi rozwiązaniami opowiada się 2,3% respondentów. W porównaniu z rokiem poprzednim odsetek zwolenników wstąpienia do Sojuszu wzrósł o 3,9 pkt. procentowych, a zwolenników statusu pozablokowego o 5,6 pkt.  Spadł natomiast o 1 pkt procentowy odsetek osób opowiadających się za sojuszem wojskowym Ukrainy i Rosji. Najwięcej zwolenników członkostwa Ukrainy w NATO było wówczas na zachodzie Ukrainy – 81% respondentów. Także większość (68%) mieszkańców środkowej Ukrainy chciałaby członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim. Na wschodniej Ukrainie opowiadało się za tym rozwiązaniem 32% respondentów, a na południu – tylko 20%.

Czytaj także: Ukraińcy chcą do UE i NATO

Korespondent.net / Kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz