Nie możemy odwołać defilady. Po prostu nie możemy – oświadczył w niedzielę prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Wypowiedź dotyczyła zaplanowanej na 9 maja defilady z okazji 75. rocznicy zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej.

Podczas niedzielnej narady dotyczącej obchodów 9 maja oraz sytuacji epidemicznej w kraju Aleksandr Łukaszenka oświadczył, że odwołanie defilady jest niemożliwe. „Nie możemy odwołać defilady. Po prostu nie możemy. Długo się nad tym zastanawiałem” – powiedział.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„To emocjonalna, bardzo ideologiczna sprawa. Ci ludzie (w czasie wojny) umierali, być może także od wirusów, i z powodu innych chorób. Umierali za nas, jak patetycznie by to brzmiało” – dodał prezydent Białorusi.

Zaznaczył, że jest zdania, że za jakiś czas ktoś może stwierdzić, iż władze Białorusi „wystraszyły się” i zrezygnowały z organizacji defilady.

PAP podaje, że wcześniej na Białorusi pojawiły się liczne apele o odwołanie defilady z powodu pandemii. Stworzona została mi.in. petycja internetowa.

Do tej pory na Białorusi potwierdzono 16,7 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Według oficjalnych danych śmierć z powodu choroby COVID-19 poniosło 99 osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Łukaszenka zna panaceum na koronawirusa – to setka wódki dziennie

„Nikogo nie należy ciągnąć na to wydarzenie” – oświadczył prezydent Białorusi. „Nie chcą ludzie, boją się, martwią się o zdrowie, zrozumiemy to” – dodał. Podkreślił także, że tysiące ludzi chcą przeprowadzenia defilady.

Łukaszenka potwierdził swoje wcześniejsze deklaracje sugerujące, że Białoruś ma zamiar „reagować na te wydarzenia, które Blok Północnoatlantycki zaplanował u białoruskich granic”. Miał na myśli manewry NATO Defender Europe 2020.

„My skorygowaliśmy je trochę, gdy zapowiedziano, że NATO nie planuje działań na dużą skalę” – zaznaczył.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Łukaszenka do prezydenta Litwy: zajmij się swoim wirusem

W przypadku Rosji Paradę Zwycięstwa przeniesiono na inny, późniejszy termin.

9 maja jest obchodzony w Rosji i na Białorusi jako data zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (jest to określenie etapu II wojny światowej w latach 1941-1945).

pap / fakty.interia.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz