Serbia „powinna zostać wczoraj przyjęta do Unii Europejskiej”, ale UE nadal może wszystko naprawić „jeśli zostanie przyjęta jutro”, powiedział w środę minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Na wspólnej konferencji prasowej z serbskim odpowiednikiem Nikolą Selakovićem Szijjártó pochwalił „doskonałe stosunki” między Węgrami a Serbią, podkreślając wysiłki, które doprowadziły do ​​„przekształcenia historycznych uraz [między krajami] w historyczną przyjaźń”. Oba kraje ogromnie na tym skorzystały, powiedział Szijjártó, dodając, że wyniki wyborów na Węgrzech i w Serbii, które odbyły się w miniony weekend, pozwolą krajom na dalszą współpracę.

Szijjártó przekazał, że dwustronne obroty handlowe wzrosły ponad dwukrotnie w styczniu. Trwa budowa linii kolejowej Budapeszt-Belgrad, do końca roku ma zakończyć się modernizacja linii kolejowej Segedyn-Subotica, a dwa węgierskie projekty inwestycyjne w Serbii o łącznej wartości 4 mld forintów (10,7 mln euro) również zbliżają się do końca – dodał szef węgierskiego MSZ. Szijjártó podkreślił także rolę Serbii w dostawach energii na Węgry.

Szijjártó przypomniał, że rządzący na Węgrzech sojusz Fideszu i chadeków zdobył rekordową liczbę głosów w niedzielnych wyborach powszechnych i będzie miał rekordową liczbę miejsc w parlamencie.

CZYTAJ TAKŻE: Fidesz wygrywa wybory na Węgrzech. Orban: “Odnieśliśmy zwycięstwo tak wielkie, że widać je z księżyca, a na pewno z Brukseli”

Dodał, że poparcie dla prezydenta Serbii Aleksandara Vucicia również osiągnęło wysoki poziom w niedzielnych wyborach, zauważając, że Związek Węgrów Wojwodiny (VMSZ) poparł Vucica i będzie miał własną grupę w serbskim Zgromadzeniu Narodowym.

CZYTAJ TAKŻE: Aleksandar Vucić wygrywa wybory w Serbii

„Te dwa historyczne zwycięstwa wyraźnie dowodzą, że reprezentowanie interesów narodowych jest słuszne” – powiedział Szijjártó.

Zapytany o to sprawę ewentualnej zapłaty za rosyjski gaz w rublach, zijjártó powiedział, że ponieważ UE nie odgrywała żadnej roli w dwustronnych umowach dotyczących dostaw gazu, „to, w jaki sposób umawiające się strony decydują się na zmianę [umowy], nie jest sprawą nikogo innego”.

„Nie uważamy, że plan Komisji Europejskiej, aby kraje importujące rosyjski gaz ziemny udzieliły wspólnej odpowiedzi, był konieczny” – powiedział Szijjártó.

Minister poinformował, że pierwsza wpłata Węgier na rzecz rosyjskiego Gazpromu przypada na maj, a techniczne rozwiązania są obecnie opracowywane. „Zaopatrzenie Węgier w energię jest zabezpieczone” – dodał.

Kresy.pl / hungarytoday.hu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply