Coraz więcej Ukraińców opowiada się za członkostwem Ukrainy w NATO – sondaż

Gdyby teraz doszło do referendum ws. wstąpienia Ukrainy do NATO, 69% Ukraińców głosowałoby w nim na „tak”, a 26% na „nie”.

Na Ukrainie rośnie liczba zwolenników przystąpienia kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – wynika z sondażu opublikowanego przez fundację „Demokratyczne inicjatywy” i Centrum Razumkowa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Według sondażu obecnie na Ukrainie jest 47,2% zwolenników wstąpienia kraju do NATO, 30,7% zwolenników tzw. statusu pozablokowego oraz 6,1% zwolenników sojuszu z Rosją i krajami WNP. Za innymi rozwiązaniami opowiada się 2,3% respondentów.

W porównaniu z rokiem ubiegłym odsetek zwolenników wstąpienia do Sojuszu wzrósł o 3,9 pkt. procentowych, a zwolenników statusu pozablokowego o 5,6 pkt. Spadł natomiast o 1 pkt procentowy odsetek osób opowiadających się za sojuszem wojskowym Ukrainy i Rosji.

Najwięcej zwolenników członkostwa Ukrainy w NATO jest na zachodzie Ukrainy – 81% respondentów. Także większość (68%) mieszkańców środkowej Ukrainy chciałaby członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim. Na wschodniej Ukrainie opowiada się za tym rozwiązaniem 32% respondentów a na południu 20%.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

81% respondentów na zachodzie kraju deklaruje, że wzięłoby udział w referendum ws. wstąpienia Ukrainy do NATO. Znacznie mniej chętnych do głosowania w tej sprawie jest na południu – 42%. W skali całego kraju gotowość wzięcia udziału w takim referendum deklaruje 66% respondentów. Gdyby teraz do niego doszło, 69% respondentów głosowałoby w nim na „tak” a 26% na „nie”.

Respondenci opowiadający się za członkostwem Ukrainy w NATO najczęściej uważają, że „da ono gwarancję bezpieczeństwa Ukrainy” (86% odpowiedzi). 33% uważa, że pozwoli to zmodernizować ukraińską armię a 25% że zwiększy autorytet Ukrainy na arenie międzynarodowej.

Przeciwnicy wstąpienia do NATO najczęściej obawiają się, że to może wciągnąć Ukrainę do działań wojskowych sojuszu (44%) i sprowokuje Rosję do jawnej agresji (28%).

Badanie przeprowadzono na 2018 respondentach we wszystkich regionach Ukrainy poza Krymem i obszarami separatystycznych republik w Donbasie. Teoretyczny błąd badania wynosi 2,3%. Badanie przeprowadzono przy wsparciu ambasady Holandii.

CZYTAJ TAKŻE:
Instytut Gallupa: Znów więcej Ukraińców postrzega NATO jako zagrożenie
Ukraińska minister: Ukraina nie jest gotowa do ubiegania się o członkostwo w NATO

Kresy.pl / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    marvix :

    Chcieć to oni sobie mogą… tak naprawdę żaden cywylizowany kraj sie z nimi nie liczy, a w Nato ich tak chcą jak … wżodu na dupie. Gdyby nie Polska UE nigdy by nie wprowadziła przeciw Rosji sankcji, a USA tylko się z nimi bawią w kontekście Rosji. Nikt Upadliny nie traktuje poważnie. Nikt za nią nie chce sobie nawet butów ubrudzić, a co dopiero krwi wytoczyć. Neobanderowski kraj o mentalności 10 przekazań nacjonalisty upadlińskiego. Kraj cywylizacyjnie na poziomie Burkina Faso. Nie zdolny do czego kolwiek poza rewoltami i grabieżami (taka historia). Rządzony przez ludzi na poziomie dyktatorów z czarnego lądu.