Ukraińska minister: Ukraina nie jest gotowa do ubiegania się o członkostwo w NATO

Według Iwanny Kłympusz-Cyncadze Ukraina będzie skupiać się na dążeniu do standardów NATO.

Ukraińska minister ds. integracji z UE i NATO Iwanna Kłympusz-Cyncadze powiedziała, że Ukraina nie jest obecnie gotowa do ubiegania się o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Podkreśliła jednak że jest to jej cel strategiczny.

Oczywiście na razie ani Ukraina nie jest gotowa do złożenia takiego wniosku [o przystąpienie do NATO – red.], ani nasi partnerzy nie są gotowi do poparcia takiego kroku Ukrainy. Toteż obecnie priorytetem dla nas jest spełnienie kryteriów, standardów NATO i właśnie na tym skupiamy się wykorzystując wszystkie dostępne środki. – powiedziała Kłympusz-Cyncadze.

Wypowiedź ukraińskiej minister padła podczas uroczystości z okazji 20-lecia założenia Centrum Informacji i Dokumentacji NATO na Kijowie.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Przypomnijmy, że na początku lutego br. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi „Berliner Morgenpost”, powiedział, że przeprowadzi referendum w sprawie przystąpienia swego kraju do NATO. Poparcie dla pomysłu Poroszenki wyraził przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij.

W sondażu, przeprowadzonym jesienią 2016 roku przez kijowskie Centrum im. Razumkowa, członkostwo Ukrainy w NATO poparło 44,3 procent respondentów. Przeciwko wejściu Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego wypowiedziało się 38,1 procent badanych.

Kresy.pl / Korrespondent

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz