Instytut Gallupa: Znów więcej Ukraińców postrzega NATO jako zagrożenie niż jako ochronę

Pomimo wzrostu poparcia dla NATO podczas Euromajdanu, od ponad 2 lat entuzjazm dla niego spada, a rośnie odsetek NATO-sceptyków.

Obecnie jako zagrożenie NATO postrzega 35% Ukraińców, a jako obronę 29%. Z kolei jako ani jako niebezpieczeństwo, ani jako ochronę Sojusz uznaje 26%. Wciąż jednak Ukraina pozostaje najbardziej entuzjstycznym wobec NATO, poza Gruzją, krajem postsowieckim. Proporcje pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami Sojuszu wracają jednak do poziomu sprzed euromajdanu. Po tych wydażeniach, w ciągu jednego roku podwoiła się liczba Ukraińców widzących w Sojuszu obronę, sięgając rekordowego poziomu 36%. Obecnie, podobnie jak przed euromajdanem, więcej mieszkańców Ukrainy raczej obawia się NATO, niż upatruje w nim obrońcy.CZYTAJ TAKŻE:
Poroszenko popiera rozpisanie referendum w sprawie wejścia Ukrainy do NATO

Zdaniem instytutu spadek entuzjazmu wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego wynika ze zmęczenia mieszkańców Ukrainy przedłużającym się konfliktem z separatystami w Donbasie, a także z problemów ekonomicznych i wzrostu przestępczość w kraju. Bez pojawienia się jasnych zapowiedzi końca konfliktu Ukraińcy przestają wirzyć w zdolność NATO do pomocy dla ich kraju.

kresy.pl / gallup.com

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz