Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Lublinie zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy, zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy naszego państwa.

18 lipca w Łodzi i Zgierzu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Lublinie, w ramach prowadzonego śledztwa w sprawie organizacji przemytu ludzi przez granicę polsko-białoruską, zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy.

Kolejnego dnia mężczyźni (w wieku 27 i 30 lat) usłyszeli zarzuty pomocnictwa w przekroczeniu granicy państwa wbrew przepisom. Ponadto Komendant Placówki Straży Granicznej w Lublinie wydał decyzję o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu. Zostali również ukarani pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium RP oraz państw strefy Schengen.

Cudzoziemców przekazano stronie ukraińskiej na terenie drogowego przejścia granicznego w Dorohusku.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Dotychczas zatrzymano już 4 organizatorów nielegalnej migracji przez granicę polsko-białoruską. Planowane są zatrzymania kolejnych osób zaangażowanych w nielegalny proceder.

CZYTAJ TAKŻE: Niemal 200 nielegalnych imigrantów zatrzymanych na polsko-białoruskiej granicy

Jak informowaliśmy, w środę funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG przerwali podróż obywatelowi Ukrainy, który od maja br. był poszukiwany listem gończym.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl / strazgraniczna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply