W środę funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG przerwali podróż obywatelowi Ukrainy, który od maja br. był poszukiwany listem gończym.

19 lipca funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG przerwali podróż obywatelowi Ukrainy, który od maja br. był poszukiwany listem gończym.

Na drogowym przejściu granicznym w Hrebennem, w trakcie sprawdzania danych podróżnego (36-letniego obywatela Ukrainy) przy wjeździe do Polski, okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany listem gończym przez Sąd Rejonowy w Jarosławiu. Groziło mu pozbawienie wolności lub mógł zapłacić karę grzywny w wysokości 120 tys. zł. Cudzoziemiec zdecydował się uiścić należność. Nie kontynuował podroży do Polski.

Na terenie powiatu hajnowskiego zatrzymano 3 kurierów. Dwóch obywateli Turkmenistanu przewoziło 2 obywateli Afganistanu, a obywatelka Ukrainy 4 obywateli Indii. Wszyscy przewożeni cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę.

Po transgranicznym pościgu funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie z niemiecką policją zatrzymali młodego Syryjczyka, przewożącego kilkudziesięciu nielegalnych migrantów z Syrii.

Jak informuje Komenda Główna Straży Granicznej, do sytuacji doszło w miniony piątek. Po informacji od funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału SG, strażnicy graniczni z Tuplic, pełniąc służbę w powiecie żarskim, wytypowali i skierowali do kontroli drogowej samochód ciężarowy marki Iveco na polskich numerach rejestracyjnych. Jednak kierowca pojazdu nie zatrzymał się i zaczął z dużą prędkością uciekać w kierunku granicy z Niemcami.

Funkcjonariusze SG natychmiast podjęli pościg za uciekającym pojazdem. Jego kierowca rażąco lekceważył przepisy ruchu drogowego i stwarzał poważne zagrożenie.

Po tym, jak przekroczył byłe przejście graniczne w Olszynie i wjechał z dużą prędkością na terytorium Niemiec, niszczył infrastrukturę drogową. Do pościgu szybko dołączyli funkcjonariusze niemieckiej policji z jednostki Forst. Po przejechaniu około 10 km, w okolicach Bademeusel, ciężarowy Iveco wypadł z utwardzonej drogi i zatrzymał się na słupkach drogowych.

Wypadek nie powstrzymał jednak sprawcy, który uciekł do pobliskiego lasu. Polscy strażnicy graniczni ujęli go po pieszym pościgu, około 2 km dalej.

Okazało się, że kierowcą jest 21-letni Syryjczyk, który przewoził w ciężarówce 24 nielegalnych imigrantów z Syrii. Nie posiadali oni dokumentów tożsamości. Znajdowali się w trwale zamkniętej przestrzeni ładunkowej, stąd, aby ich uwolnić, funkcjonariusze aby musieli ich wyprowadzać przez kabinę kierowcy.

„Profesjonalnie przeprowadzone wspólne polsko-niemieckie działania pozwoliły szybko i bezpiecznie zakończyć transgraniczną ucieczkę Syryjczyka z migrantami i co najważniejsze, nikt w tym zdarzeniu nie został ranny. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi niemiecka policja z Forst” informuje SG.

Straż Graniczna opublikowała również nagranie wideo, na którym widać główne momenty pościgu za Syryjczykiem.

Przeczytaj: Polskie służby rozbiły międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem imigrantów

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Czytaj także: Areszt dla obywatela Łotwy, który przemycał imigrantów

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply