Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Budzisku obywatela Łotwy, który wbrew obowiązującym przepisom przewiózł przez polsko-litewską granicę 4 cudzoziemców. Trafił do aresztu na trzy miesiące. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Straż Graniczna poinformowała o sprawie w poniedziałkowym komunikacie. “Łotysza, który autem przewoził trzech obywateli Ugandy i obywatela Ghany do kontroli zatrzymali w piątek (14.07) funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce-Tartak. W trakcie kontroli okazało się, że przewożeni cudzoziemcy nie posiadają dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w Polsce. Mężczyzna zabrał cudzoziemców z Łotwy i miał przewieźć dalej do Niemiec” – czytamy.

W komunikacie podkreślono, że przewożeni cudzoziemcy, trzech mężczyzn i kobieta w wieku od 21 do 39 lat zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji. Natomiast 56-letni obywatel Łotwy usłyszał zarzut organizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.

Od początku tego roku na granicy polsko- litewskiej zatrzymano 26 osób za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy – informuje SG. Przemytnikom grozi do 8 lat więzienia.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: Polskie służby rozbiły międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem imigrantów

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply