Armenia zamroziła swój udział w OUBZ na wszystkich szczeblach i na tym etapie ta decyzja jest wystarczająca - powiedział premier tego kraju Nikoł Paszynian. (more…)

Ministerstwo Obrony Rosji oszacowało liczbę ukraińskich dronów jakie w ciągu ubiegłej doby pojawiły się nad tym państwem. Odnotowano rekordowy nalot.

Według rosyjskiego ministerstwa nad Rosją zestrzelono w ciągu ubiegłęj doby 158 ukraińskich dronów, które znajdowały się nad 15 regionami Federacji Rosyjskiej. Mer Moskwy Siergiej Sobianin przekazał, że w rejonie stołecznej rafinerii ropy naftowej zestrzelono dwa drony. Według niego spadające resztki dronów wywołały na jej terenie zapłon, przytoczył portal Nastojaszczeje Wriemia. Ze przekazu Sobianina wynika, że zapalił się niewielkie budynek na terenie rafinerii.

W nocy Sobianin napisał na serwisie Telegram o zestrzeleniu dronów na Podolskim, Stupinem, Odincowem i miejską dzielnicą lenińską. Do godz. 8 rano w niedzielę, zestrzelono nad Moskwą i jej okolicą łącznie 11 ukraińskich dronów. Jeden z nich wycelowany był w kaszyrską elektrownie wodną na rzecz Oce.

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Rosjanie warunkują zgodę na estońską inicjatywę przeprowadzenie nowych pomiarów koryta granicznej rzeki Narwy ratyfikowaniem przez Estonię traktatu granicznego.

W połowie lipca br. Estonia zaproponowała Rosji przeprowadzenie nowych pomiarów koryta Narwy – rzeki, która na odcinku ponad 70 km stanowi granicę między tymi dwoma państwami. Jak podkreślono we wniosku, proces powinien zostać przeprowadzony do końca sierpnia. Termin ten jednak właśnie mija, a żadnego przełomu w sprawie nie ma.

Komitet Śladczy wszczął sprawę przeciwko zastępcy dowódcy Leningradzkiego Okręgu Wojskowego do spraw zaoaptrzenia materiałowo-technicznego, generałowi Walerijowi Mumindżanowowi.

Sprawa dotyczy działań Mumindżanowa w czasie, gdy był kierownikiem Departamentu Zabezpieczenia Zasobów Ministerstwa Obrony Rosji. Śledczy uważają, że Mumindżanow sprawując tę funkcją za łapówkę pomógł jednej z firm uzyskać zamówienie na dostawę mundurów dla rosyjskich sił zbrojnych, w tym dla oddziałów walczących na Ukrainie. Wysokość kontraktu - 1,5 miliarda rubli czyli równowartość 63 mln zł. Za jego zapewnienie generał miał otrzymać ponad 20 mln rubli czyli 840 tys. złotych, podała RBK.

Mumindżanow i członkowie jego rodziny są właścicielami licznych nieruchomości w Moskwie i Woroneżu o wartości ponad 120 milionów rubli – podał Komitet Śledczy, który obecnie sprawdza legalność nabycia tego majątku.

Istnieją wskazania, wedle których ukraiński F-16 mógł zostać zestrzelony przez baterię Patriot, która omyłkowo wzięła go za cel – pisze „The New York Times”, powołując się na anonimowego zachodniego dygnitarza.

Jak pisaliśmy, według oficjalnego komunikatu ukraińskiego sztabu generalnego, podczas odpierania poniedziałkowego rosyjskiego ataku jeden z użytych do obrony F-16 rozbił się, a pilot zginął. Media podawały, że myśliwiec nie został zestrzelony przez Rosjan.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%