Polskie terytorium przymusowo opuści kolejna Rosjanka należąca do siatki rozpracowanej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Straż Graniczna zatrzymała w czwartek obywatelkę Rosji i Cypru, która działała na szkodę interesów Polski prowadząc „działania hybrydowe” zgodne z polityką Kremla. Rozpoczęto już procedurę jej wydalenia z Polski. – poinformował w piątek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zatrzymana to Anastazja Z. Jak podano, należała ona do grupy 4 osób, które otrzymały zakaz wjazdu do Polski. O tej sprawie informowaliśmy wczoraj.

„Anastazja Z. inspirowała prorosyjskie środowiska do określonych zachowań leżących w interesie Federacji Rosyjskiej oraz przekazywała im do realizacji dyrektywy rosyjskich instytucji ściśle związanych z władzami tego kraju”. – przekazał Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Żaryn. Działania te polegały na próbach konsolidacji środowisk prorosyjskich „w zakresie kwestionowania i podważania polskiej polityki historycznej i zastępowania jej narracją rosyjską”. Odbywało się to na zlecenie „czynników rządowych Federacji Rosyjskiej”.

Przypomnijmy, że w czwartek rzecznik Żaryn poinformował o wykryciu i zneutralizowaniu przez ABW „dwóch struktur sieciowych biorących udział w rosyjskiej wojnie hybrydowej i informacyjnej prowadzonej przeciwko RP”. W związku z tym zatrzymano obywatelkę Rosji Jekaterinę C., która miała zostać deportowana i objęto zakazem wjazdu do Polski 4 inne osoby (jedną z tych osób okazała się Anastazja Z.). Oprócz podważania polskiej polityki historycznej i promowania „rosyjskiej narracji” osoby te miały także zajmować się podsycaniem animozji polsko-ukraińskich.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasador Ukrainy w Polsce: Dewastacje pomników mogą być elementem wojny hybrydowej

Kresy.pl / PAP

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jwu
  jwu :

  Podsycaniem animozji Polsko -ukraińskich ??? O to dbają sami Ukraińcy,i nie potrzebna jest (przy tym) ruska agentura.Na zakończenie (tradycyjnie) pragnę dodać ,że leży mi na sercu przyjaźń z Ukraińcami ,ale tylko tymi dla których i my Polacy jesteśmy przyjaciółmi.

 2. Gaetano
  Gaetano :

  To już nie tylko „hybrydowej”, ale i informacyjnej? Trzeciej postawią zarzut hybrydowej, informacyjnej i przemysłowej. Za to „kwestionowanie polskiej polityki historycznej” i zastępowanie jej „narracją ukrów” jest mile widziane.
  Warto uzupełnić naszym polskim przysłowiem, że „jak świat światem, nigdy ukr nie będzie Polakowi bratem”.