Niemcy: Ruszyły stacjonarne kontrole na granicy z Polską

Niemiecka policja rozpoczęła kontrole na granicy z Polską, Czechami i Szwajcarią. Chodzi o ograniczenie nielegalnej migracji.

Stacjonarne kontrole w Brandenburgii i Saksonii na granicy z Polską i Czechami ruszyły w poniedziałek wieczorem. Policja federalna rozpoczęła kontrole tuż po decyzji minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Po długim okresie wahań szefowa niemieckiego MSW powiadomiła Komisję Europejską o kontrolach na granicy z Polską, Czechami i Szwajcarią – podaje portal Deutsche Welle. Na razie wprowadzono je na dziesięć dni.

Niemieckie MSW podało też, że tymczasowe kontrole na granicy z Austrią, które wprowadzono już jesienią 2015 roku, zostaną przedłużone o kolejne sześć miesięcy.

W komunikacie resortu podkreślono, że celem jest “jeszcze większe zwalczanie przemytu migrantów”.

Rzeczniczka Komendy Głównej Policji Federalnej w Berlinie poinformowała, że w graniczącej z Polską Brandenburgii rozpoczęto kontrole w kilku miejscach. Jak czytamy, na moście we Frankfurcie nad Odrą policja przeprowadza kontrole bezpośrednio na granicy.

Kontrole są prowadzone także w Saksonii, która graniczy z Polską i Czechami. W poniedziałek wieczorem prowadzono je m.in. na autostradzie A17 (Praga-Drezno).

Decyzja niemieckiej minister Nancy Faeser ma zastosowanie do nowo zgłoszonych odcinków granicznych na razie na okres dziesięciu dni. Mogą zostać przedłużone łącznie do dwóch miesięcy.

Od początku roku do początku października niemieckie MSW odnotowało około 98 tys. nielegalnych wjazdów do Niemiec.

Nancy Faeser zaznaczyła, że przejścia graniczne, których to dotyczy, także w przyszłości nie będą przez całą dobę zatrzymywać każdego samochodu. “Policja federalna może teraz elastycznie, w zależności od aktualnej sytuacji, korzystać z całego pakietu stacjonarnych i mobilnych środków ochrony granic” – oświadczyła.

Przeczytaj: Wysoki socjal zachętą dla imigrantów – niemieckie media krytykują świadczenia dla cudzoziemców

Już pod koniec września minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser, w nawiązaniu do wcześniejszych, nieoficjalnych zapowiedziogłosiła zaostrzenie kontroli policyjnych na granicy z Polską i Czechami. Opierała się jednak przed przywróceniem stacjonarnych kontroli.

Deutsche Welle przypomina, że choć w strefie Schengen istnieje zasada otwartych granic wewnętrznych, kilka państw obecnie zgłosiło kontrole graniczne. Należy do nich Francja, która powołując się na zagrożenie terrorystyczne i nielegalną migrację, złożyła wniosek o kontrole na swoich granicach z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Włochami, Hiszpanią i Szwajcarią.

Francuskie służby nie kontrolują jednak wszędzie przez całą dobę, lecz wybiórczo i w zależności od sytuacji.

Na początku października br. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier opowiedział się za ograniczeniem napływu migrantów do Niemiec. “Potrzebujemy limitu przyjazdów, nie ma co do tego wątpliwości” – powiedział. Jak informowaliśmy, opowiada się za tym także premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU).

Zobacz także: Szef MSWiA: Polska wznawia kontrole na granicy ze Słowacją

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply