Sekretarz Ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow ujawnił, że rozważa ona trzy niejawne wersje dotyczące zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego pod Teheranem, w tym „kto jeszcze brał w tym udział”.

W rozmowie z portalem Liga.net sekretarz Ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Ołeksij Daniłow, był pytany m.in. o sprawę śledztwa ws. zestrzelenia przez irańskie systemy przeciwlotnicze ukraińskiego samolotu pasażerskiego pod Teheranem. Daniłow tydzień temu wrócił z Iranu, gdzie udał się, żeby rozwiązać kwestię dotyczącą tzw. czarnych skrzynek z maszyny, bardzo ważnej dla Ukrainy. Strona irańska jak dotąd nie umożliwiła Ukraińcom dostępu do tych urządzeń.

– Nie ma pośpiechu. Obecnie trwają procesy techniczne i procedury koordynacyjne. Jesteśmy w codziennym kontakcie z Iranem – powiedział szef Rady. Zapytany o to, czy wierzy w wersję Irańczyków, że zestrzelenie maszyny było przypadkowe, czy są rozważane inne wersje, Daniłow przyznał, że Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony rozważa trzy niejawne teorie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Są trzy niejawne teorie, nad którymi pracujemy. W tym, kto był tym [zestrzeleniem – red.] zainteresowany i kto jeszcze brał w tym udział – powiedział. Nie sprecyzował jednak, jakiego rodzaju są to teorie.

Zobacz: Media: w ukraiński samolot trafiły dwie rakiety – opublikowano nowe nagranie [+VIDEO]

Czytaj także: Były agent CIA: Zestrzelenie ukraińskiego samolotu przez Iran mogło być spowodowane cyberatakiem

Ukraiński samolot pasażerski Boeing 737-800, lot PS752, został zestrzelony 8 stycznia br. pod Teheranem. Władze Iranu przyznały, że został on zestrzelony omyłkowo przez system przeciwlotniczy Korpusu Strażników Rewolucji, w wyniku błędu operatora, kilka godzin po irańskim ataku na bazy USA w Iraku. Dowództwo irańskiej armii przyznało, że samolot ukraińskich linii lotniczych został omyłkowo wzięty za wrogi cel i nieintencjonalne zestrzelony w wyniku ludzkiego błędu, gdy przelatywał w pobliżu ważnego stanowiska Korpusu Strażników Rewolucji. Władze Iranu wyraziły żal z powodu „fatalnej pomyłki” i zapowiedziały rychłe ukaranie winnych. Wcześniej przedstawiciele tego kraju zdecydowanie zaprzeczali, jakoby trafienie rakietą mogło być przyczyną tragedii, w której zginęło 176 osób, w tym 9-osobowa załoga złożona z Ukraińców. Nikt nie przeżył katastrofy.

W połowie stycznia br. Andrij Jermak, ówczesny doradca prezydenta Ukrainy (obecnie szef Biura Prezydenta) powiedział, że ukraiński samolot mógł zostać zestrzelony przez Iran celowo, a nie przypadkiem, jak twierdzi Teheran, i muszą to rozstrzygnąć śledczy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na początku lutego br. ukraińskie media opublikowały transkrypcje przechwyconej komunikacji między wieżą kontroli lotów w Teheranie, a drugim pilotem samolotu irańskich linii lotniczych. Wynikało z nich, że załoga tego samolotu widziała odpaloną rakietę przeciwlotniczą, a później eksplozję i informowała o tym wierzę w Teheranie. Świadczyło to o tym, że strona irańska od początku miała znać okoliczności katastrofy. Władze irańskie w reakcji na to oskarżyły stronę ukraińską o ujawnienie poufnych informacji dowodowych, zapowiadając, że nie będą już dzielić się z nią informacjami ze śledztwa.

14 lutego irański MSZ oświadczył, że Iran nie planuje przekazania Ukraińcom czarnych skrzynek, ale nie odczyta z niej danych bez udziału stron postępowania.

liga.net / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz