Poseł niezależny i prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki wysłał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym domaga się zdystansowania od polityki USA i Izraela.

Winnicki opublikował swój list do szefa rządu 9 maja, dzień po zerwaniu przez USA wielostronnego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego. Lider narodowców ocenia ten ruch Waszyngtonu jednoznacznie krytycznie. Jak ocenia “to fatalny sygnał dla bezpieczeństwa i stabilizacji na Bliskim Wschodzie” ale także “wzrostu i tak potężnych wpływów lobby izraelskiego w Waszyngtonie”.

Winnicki uważa, że “wojenne pogróżki na Bliskim Wschodzie dobiegają dziś przede wszystkim z Tel-Avivu” i przypomina, że to izraelskie elity prowadzą obecnie “nagonkę” na Polskę, pod pretekstem walki z ustawą o IPN oskarżają naród polski o współudział w ludobójstwie Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Tymczasem Iran to państwo “od którego w ostatnim czasie Polska odebrała znaczącą dostawę ropy naftowej, jest potencjalnie niezwykle korzystnym partnerem gospodarczym dla naszego kraju. Jest jednym z czołowych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego, potężnym, otwierającym się rynkiem 80 milionów konsumentów oraz znaczącym importerem produkcji rolnej”.

Prezes Ruchu Narodowego nie ukrywa przy tym, że stosunek polskiego rządu do Iranu będzie odgrywał rolę także w kształtowaniu relacji z Izraelem, jak twierdzi “nawiązanie przez Polskę ściślejszych relacji z tym państwem [Iranem] będzie z tego powodu również istotnym sygnałem suwerenności i podmiotowości Polski w obszarze stosunków międzynarodowych”. Jak podsumowuje “w polskim interesie leżą intensywne i życzliwe relacje z Iranem”, który “jest jednocześnie jedynym w regionie poważnym przeciwnikiem Izraela niezniszczonym przez zewnętrzne interwencje”.

“Polska powinna wyraźnie zdystansować się do obecnej polityki Stanów Zjednoczonych oraz Izraela w tym zakresie” – pisze poseł w kontekście zerwania przez USA wielostronnego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego zawartego w 2015 r. Jak uzasadnia polityka taka jest niezbędna “w imię pokoju, w imię polskich interesów gospodarczych, w tym zwłaszcza w kluczowej dla bezpieczeństwa państwa energetyce, ale także m.in. ze względu na kwestię bezpieczeństwa chrześcijan w regionie”.

facebook.com/robertwinnickipubliczny/Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • jwu
      jwu :

      @1000_szabel Sądzę ,że ta decyzja jest już podjęta i czeka ,by ją podać do publicznej wiadomości ? A klepnięta została ,jeszcze przed oficjalnym wystąpieniem Trumpa.Bo tak bywa w krajach mocno wasalnych.