Kamera zarejestrowała, jak dwie rakiety, odpalone w odstępie 30 sekund, trafiają i strącają ukraiński samolot pod Teheranem – pisze „The New York Times”, który twierdzi, że potwierdził autentyczność nagrania.

W sieci pojawiło się kolejne nagranie wideo, mające dotyczyć zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego Boeing 737-800, lot PS752 pod Teheranem. Władze Iranu przyznały, że został on zestrzelony omyłkowo przez system przeciwlotniczy Korpusu Strażników Rewolucji, w wyniku błędu operatora, kilka godzin po irańskim ataku na bazy USA w Iraku. Zostało ono zamieszczone m.in. przez stację Al-Arabiya.

Amerykański dziennik „The New York Times” podał we wtorek, że zweryfikował nagranie i potwierdził jego autentyczność. Jak pisze, nagranie zostało wykonane przez kamerę ochrony umieszczoną na dachu jednego z budynków w pobliżu Bidkaneh, przedmieścia Teheranu, w rejonie, gdzie znajduje się irańska baza wojskowa. Dowódca sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji, gen. Amir Ali Hadżizadeh mówił, że rakiety zostały odpalone z bazy znajdującej się w pobliżu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na nagraniu widać moment odpalenia pierwszej rakiety, która około 17 sekund później eksploduje, najwyraźniej trafiając w jakiś lecący cel. Druga rakieta została odpalona 30 sekund po pierwszej, a niespełna 10 sekund później widać kolejną eksplozję. Wskazuje to, że obie mogły razić przemieszczający się, lecący cel, który mógł zostać trafiony dwukrotnie w odstępie około 23 sekund. Około 50 sekund od drugiej eksplozji, w górnej części ekranu pojawia się lecący, płonący obiekt, przemieszczający się z prawej do lewej strony, który po ok. 10 sekundach zaczyna szybko spadać i kilka sekund później znika z kadru. Kamera nie zarejestrowała uderzenia w ziemię.

Według gazety, nagranie to najwyraźniej może potwierdzać, dlaczego transponder samolotu ukraińskich linii lotniczych przestał w pewnym momencie działać, sekundy przed drugim uderzeniem. „NYT” zaznacza, że już wcześniej pisał o tym, że w maszynę trafiła rakieta – zanim oficjalnie przyznały się do tego władze Iranu. Gazeta pisała także, że przed trafieniem przestał działać transponder. Teraz, zdaniem „NYT”, nowe nagranie może wyjaśniać, że pierwsze uderzenie zdezaktywowało transponder. Dodaje przy tym, że żadne z trafień nie spowodowało natychmiastowego upadku samolotu, a wideo pokazuje płonącą maszynę, które zmienia kurs próbując wrócić na lotnisko w Teheranie.

Czytaj również: Dziennikarze śledczy twierdzą, że potwierdzili autentyczność i geolokalizację nagrania, które ma przedstawiać trafienie w ukraiński samolot [+VIDEO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej pisaliśmy, że jeden z urzędników administracji USA, na których powoływały się amerykańskie media twierdził, że władze Stanów Zjednoczonych dysponują zdjęciami satelitarnymi ukazującymi, jak na krótko przed katastrofą ukraińskiego samolotu irańska wyrzutnia rakietowa wystrzeliła pociski. Według stacji CBS News, amerykańskie systemy wywiadowcze, w tym satelita, zarejestrowały aktywację radaru oraz odpalenie dwóch rakiet, a niedługo po tym kolejny rozbłysk podczerwieni, mający świadczyć o eksplozji. Amerykańscy oficjele podzielali przekonanie, że zestrzelenie miało być omyłkowe.

Jak informowaliśmy, w sobotę dowództwo irańskiej armii przyznało, że samolot ukraińskich linii lotniczych został omyłkowo wzięty za wrogi cel i nieintencjonalne zestrzelony w wyniku ludzkiego błędu, gdy przelatywał w pobliżu ważnego stanowiska Korpusu Strażników Rewolucji. Władze Iranu wyraziły żal z powodu „fatalnej pomyłki” i zapowiadają rychłe ukaranie winnych. Wcześniej przedstawiciele tego kraju zdecydowanie zaprzeczali, jakoby trafienie rakietą mogło być przyczyną tragedii, w której zginęło 176 osób. Do zestrzelenia doszło w warunkach znacznego napięcia stosunków międzynarodowych po zamachu przeprowadzonego przez armię amerykańską na ważnego irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Przeczytaj: Irański generał: przygotowaliśmy się na wojnę totalną

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pisaliśmy też, że przedstawiciel irańskiego wymiaru sprawiedliwość ogłosił we wtorek, że miejscowe władze przeprowadziły już aresztowania w sprawie zestrzelenia ukraińskiego Boeinga w pobliżu Teheranu. Później półoficjalna, irańska agencja Fars podała, że Korpus Strażników Rewolucji zatrzymał osobę, która udostępniła w internecie nagranie z zestrzeleniem ukraińskiego samolotu. Nie podano bliższych szczegółów.

We wtorek, jak informowaliśmy, Andrij Jermak, doradca prezydenta Ukrainy powiedział, że ukraiński samolot mógł zostać zestrzelony przez Iran celowo, a nie przypadkiem, jak twierdzi Teheran, i muszą to rozstrzygnąć śledczy. Szef MSZ Ukrainy ujawnił z kolei, jakie były ostatnie słowa pilota samolotu.

„NYT” / Unian / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz