Przedstawiciel irańskiego wymiaru sprawiedliwość ogłosił we wtorek, że miejscowe władze przeprowadziły już aresztowania w sprawie zestrzelenia ukraińskiego Boeinga w pobliżu Teheranu.

Rzecznik irańskich organów odpowiedzialnych za śledztwo w sprawie zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego koło Teheranu Gholam-Hossejn Esmaili poinformował, że aresztowano już pierwsze osoby, które mogą być odpowiedzialne za tę tragiczną pomyłkę. Esmaili nie określił jednak dokładnej liczby aresztowanych, jak informuje irańska telewizja PressTV.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dane z „czarnych skrzynek” ukraińskiego samolotu będą badać specjaliści z Organizacji Lotnictwa Cywilnego Iranu, Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych oraz wojskowi prawnicy. Przesłuchano już wielu świadków.

Esamili odniósł się też do sprawy aresztowania ambasadora Wielkiej Brytanii w Teheranie Roberta Macaire’a, który został zatrzymany w czasie manifestacji przeciwników władz jaka odbywała się w sobotę w irańskiej stolicy. „Fakt, że ambasador UK [Wielkiej Brytanii] w Islamskiej Republice [Iranu] uczestniczy w nielegalnym zgromadzeniu robi zdjęcia i nagrania wideo wydarzenia i odgrywa prowokacyjną rolę jest całkowicie nieakceptowalny” – powiedział irański urzędnik.

Esmaili twierdził, że też, że przy pierwszym zetknięciu brytyjski dyplomata nie chciał się przedstawić irańskim funkcjonariuszom i mówił tylko w języku angielskim. Dopiero gdy usłyszał, że może zostać aresztowany zaczął mówić po persku i oświadczył, że jest dyplomatą. Irański urzędnik ocenił, że takie zachowania wystarczą by uznać cudzoziemca za persona non grata, a irańska opinia publiczna domaga się właśnie wydalenia Macaire’a.

W sobotę dowództwo irańskiej armii przyznało, że samolot ukraińskich linii lotniczych został omyłkowo wzięty za wrogi cel i nieintencjonalne zestrzelony w wyniku ludzkiego błędu, gdy przelatywał w pobliżu ważnego stanowiska Korpusu Strażników Rewolucji. Władze Iranu wyraziły żal z powodu „fatalnej pomyłki” i zapowiadają rychłe ukaranie winnych. Wcześniej przedstawiciele tego kraju zdecydowanie zaprzeczali, jakoby trafienie rakietą mogło być przyczyną tragedii, w której zginęło 176 osób.

Do zestrzelenia doszło w warunkach znacznego napięcia stosunków międzynarodowych po zamachu przeprowadzonego przez armię amerykańską na ważnego irańskiego generała Ghosema Solejmaniego.

presstv.ir/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz