Dwóch mieszkańców Lwowa zajmujących się pomocą przy wyłudzaniu Kart Polaka wysyłało pogróżki do Konsulatu Generalnego RP we Lwowie podszywając się pod dziennikarza. Miała to być ich zemsta za opisanie w prasie procederu, którym się zajmują.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała w poniedziałek, że ustaliła tożsamość dwóch osób, które wysyłały pocztą elektroniczną pogróżki do polskiego konsulatu we Lwowie, w tym do jednego z konsulów. Groźby były wysyłane w imieniu jednego z lokalnych dziennikarzy. SBU ustaliło, że osoby wysyłające pogróżki zajmowały się wydawaniem fałszywych zaświadczeń o uczestnictwie obywateli Ukrainy w działalności polskich organizacji na Ukrainie, używanych do wyłudzania Kart Polaka. Po tym, jak oszukańcy proceder został opisany w miejscowych mediach, wystawcy fałszywych zaświadczeń postanowili zemścić się na dziennikarzu, który sprawę opisał, podszywając się pod niego.

W trakcie przeszukania mieszkania podejrzanych śledczy znaleźli m.in. laptop, z którego wysyłano pogróżki i 30 tys. euro. Trwają czynności mające na celu ustalenie, czy w wysyłanie gróźb nie były zaangażowane inne osoby.

Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone w związku z artykułem 129 ukraińskiego kodeksu karnego mówiącym o grożeniu śmiercią.

SBU nie podała, pod dziennikarza której redakcji podszywali się podejrzani. Jak pisaliśmy, w grudniu 2019 r. nieprawidłowości przy wydawaniu Kart Polaka opisał ukraiński portal Whołos, powiązany z neobanderowską partią Swoboda. Według tego portalu ostatnio na Ukranie „pojawiła się wielka liczba różnego rodzaju instytucji, które gotowe są zrobić Polaka z każdego, do zapłaci odpowiednią sumę pieniędzy”. Za opłatą w zasadzie każdy może też otrzymać zaświadczenie, że od dawna jest aktywnym propolskim działaczem. Dziennikarze z Whołosu twierdzili też, że „przeprowadzili eksperyment” i przeszli przez niektóre etapy procedury uzyskania Karty Polaka we Lwowie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: po pogróżkach nacjonalistów odwołano ukraińsko-rosyjski telemost

Kresy.pl / ssu.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Mieczysław Sylwester Kazimierzak :

  Cena ZMOWY MILCZENIA nad DRAMATEM ŚMIERCI?!
  W trakcie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM brakiem lojalności wobec Polski,a szczególnie na Wołyniu wykazały się MNIEJSZOŚCI NARODOWE : ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to za LITERATURĘ,CZY za ANTYPOLONIZM?!
  Aktualna ANTYROSYJSKOŚĆ przez pryzmat uznania dla ANTYPOLSKICH,banderowskich,bandyckich korzeni?!
  Michael E.Jones : WPŁYW ŻYDOWSKIEGO REWOLUCJONIZMU NA HISTORIĘ ŚWIATA.Kevin MacDonald w KULTURA KRYTYKI opisał ŻYDOWSKĄ EWOLUCYJNIE UKSZTAŁTOWANĄ STRATEGIĘ GRUPOWĄ z KULTEM HOLOKAUSTU i nadużywaniem pojęcia ANTYSEMITYZMU,aby ograniczać oceny krytyczne żydowskiego @t co aktualnie Polski dotyczy to efekt procesu od ŻYDOBOLSZEWIAMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzację handlu wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.Potwierdziło się,że narzędziem to EKONOMIA ŻYDOWSKA,vide AKTA 447,którą opisał Feliks Koneczny,autor oryginalnego podziału na CYWILIZACJE w ŻYDOWSKIEJ,nazywając ją CYWILIZACJĄ PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.Nie przez przypadek ewolucyjne osiągnięcia CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ,ten polski badacz antyku,scharakteryzował w BIZANTYJSKIEJ,pozostawiając po sobie POLSKIE LOGOS A ETHOS.Korzenie konfliktu opisał inny polski badacz antyku Tadeusz Zieliński w liście rozwodowym HELLENIZM A JUDAIZM.OBRONIĆ POLSKOŚĆ to znaczy obronić wartości CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ.
  Tragiczna śmierć mojego brata Janusza pokazała jak aktualnie we wrocławskich warunkach za KORUPCJĄ KOŚCIELNO-DUCHOWĄ poszła ŚWIECKA.W świeckiej jest miejsce odpowiedzialności wynikającej z „suicydologia” Brunona Hołysta,swoistego kompendium wiedzy na temat tego typu DRAMATÓW ŚMIERCI.Powinno to obowiązywać szczególnie w odniesieniu do POLSKIEGO SĄDOWNICTWA.,a usprawiedliwieniem nie powinno być NIEDOUCZENIE.Kto jest odpowiedzialny za program i realizację badań wykonywanych przez Zakład Medycyny Sądowej?!