Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Sprawiedliwości poparły projekt ustawy nr 9103, którego celem jest umożliwienie Ukraińcom zawierania zarejestrowanych związków partnerskich (cywilnych).

Jak informowaliśmy, wcześniej projektowi ustawy sprzeciwiało się Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort uznał, że ​​jest ona sprzeczna z Konstytucją i podał w wątpliwość twierdzenie o “tysiącach żołnierzy, którzy nie mogą oficjalnie sformalizować związków z partnerami tej samej płci”.

Według Inny Sovsun, jednej z inicjatorek projektu, od tego czasu Ministerstwo Obrony „zmieniło swoje stanowisko i poparło projekt ustawy”.

Ministerstwo Sprawiedliwości miało opracować alternatywną ustawę o zarejestrowanych związkach partnerskich. Jak jednak zauważa poseł, instytucja ta zdecydowała się poprzeć istniejący projekt ustawy i już przygotowuje poprawki do drugiego czytania.

„Jak stwierdziło Ministerstwo Sprawiedliwości, w przypadku przyjęcia projektu ustawy nr 9103 Ukraina wypełni swoje obowiązki wynikające z art. 8 Konwencji Praw Człowieka. (…) Ministerstwo Sprawiedliwości ocenia projekt ustawy jako pierwszy postępowy krok w kierunku konstruktywnego dialogu ze społeczeństwem, celem którego jest stworzenie mechanizmu prawnego ochrony praw człowieka i jego podstawowych wolności” – stwierdziła Sovsun.

Teraz o losach projektu ustawy zadecyduje parlament.

Jak informowaliśmy, w sierpniu ub. roku Wołodymyr Zełenski odpowiedział na internetową petycję o legalizację „małżeństw jednopłciowych”, którą podpisało ponad 28 tysięcy osób. Zgodnie z ukraińskim prawem głowa państwa była zobowiązana do udzielenia odpowiedzi na petycję.

Ukraiński prezydent wskazał, że obecnie nie ma możliwości legalizacji „małżeństw jednopłciowych”, ponieważ zgodnie z konstytucją Ukrainy małżeństwo opiera się na dobrowolnej zgodzie kobiety i mężczyzny, a w czasie stanu wojennego nie można zmieniać konstytucji.

„Jednocześnie Rząd wypracował możliwości legalizacji związków partnerskich zarejestrowanych na Ukrainie w ramach prac na rzecz zapewnienia i zabezpieczenia praw i wolności człowieka. Zgodnie z art. 116 Konstytucji Ukrainy, Gabinet Ministrów Ukrainy podejmuje działania w celu zapewnienia praw i wolności człowieka i obywatela” – czytamy w odpowiedzi Zełenskiego.

Przyjęty w 2016 roku na Ukrainie plan działań na rzecz realizacji narodowej strategii w dziedzinie praw człowieka na okres do 2020 roku przewidywał legalizację „zarejestrowanych związków partnerskich par heteroseksualnych i jednopłciowych”. Do legalizacji takich związków jednak nie doszło. Ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości tłumaczyło niewypełnienie tego zadania sprzeciwem społeczeństwa, m.in. artykułowanym przez uchwały wielu samorządów. W 2021 roku ukraińskie wydanie Deutsche Welle podawało, że w opracowywanym projekcie planu działań na rzecz realizacji narodowej strategii na lata 2021-2023 zniknęła wzmianka o związkach „jednopłciowych”.

Kresy.pl / pravda.com.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply