W czwartkowym głosowaniu większością jednego głosu udało się obronić projekt ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii, którego twarzą jest poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Władzom partii ma nie podobać się, że Wróblewski „gromadzi wokół siebie coraz liczniejszą grupę radykałów, których nie akceptują nawet partyjni konserwatyści”, dlatego, jak podaje „Wirtualna Polska”, dano zielone światło do odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu.

Wniosek opozycji o odrzucenie poselskiego projektu ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii poparło 204 posłów, w tym 118 z klubu KO, 46 z Lewicy, 17 z KP-PSL, 5 z koła Konfederacji, 8 z koła Polski 2050, 4 z koła Porozumienia, 3 z koła Polskie Sprawy oraz jeden poseł niezrzeszony. Wniosek o odrzucenie poparło też dwoje posłów PiS - Elżbieta Duda i Tadeusz Cymański. 19 posłów partii rządzącej wstrzymało się od głosu. Przeciw wnioskowi o odrzucenie projektu opowiedziało się 205 posłów, w tym 197 posłów PiS, 3 Konfederacji, 3 Kukiz'15 oraz dwóch posłów niezrzeszonych.

W związku z odrzuceniem wniosku projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.


Prezydent RP wydał postanowienie w sprawie zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. (więcej…)


Zdaniem ukraińskiego demografa, Ołeksandra Hładuna, eksperci na razie nie widzą sposobów na zatrzymanie procesu starzenia się i wymierania ludności Ukrainy.

Dr Ołeksandr Hładun, ekonomista i demograf z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy uważa, że Ukraina stoi w obliczu poważnych problemów demograficznych.


Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch utrzymała długoterminowy rating kredytowy Rosji w walucie obcej na poziomie inwestycyjnym „BBB” z perspektywą stabilną.

"Rating Rosji na poziomie BBB jest wspierany przez stabilny poziom zewnętrznej równowagi fiskalnej i najniższy poziom długu publicznego w stosunku do PKB w grupie porównawczej" - podała agencja w komunikacie.


Litewskie firmy eksportujące do Chin informują o coraz większych trudnościach. Ich towary nie są przepuszczane przez cło. Powodem ma być usunięcie Litwy z chińskiego rejestru celnego. To już kolejny element pogarszania się relacji litewsko-chińskich.

Litewskie media podają, że tamtejsi eksporterzy mają coraz większe problemy w handlu z Chinami. Chodzi o kłopoty z przejściem towarów przez chiński urząd celny.


Policja zatrzymała w środę grupę liberalnych polityków chcących wjechać do strefy przy granicy z Białorusią.

Jak podał portal telewizji Polsat News wśród grupy polityków jacy chcieli podjechać do granicy Polski z Białorusią była posłanka Koalicji Obywatelskiej Janina Ochojska, deputowani do Parlamentu Europejskiej z ramienia KO Róża Thun i Łukasz Kohut, a także zasiadające w tej izbie Fabienne Keller z francuskiego "Republiko naprzód" oraz Karalin Cseh z węgierskiej partii Momentum.

"Musimy zastanowić się, co my, jako europosłowie, możemy zmienić i powinniśmy naciskać na rząd i odpowiednie władze, żeby jednak dopuszczono organizacje humanitarne oraz media do granicy, bo nie możemy pozwolić na to, żeby ludzie umierali w lasach, chociaż wiemy, że i tak będą, bo nie będziemy mogli do wszystkich dotrzeć" - tłumaczyła cel swojego wyjazdu Janina Ochojska - "Czy nasza wizyta tutaj coś zmieni? Nie sądzę, ale chcemy być świadkami tego co tutaj się dzieje".


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest