Będziemy opowiadać się za nowymi sankcjami na Rosję, jeżeli Moskwa spróbuje wykorzystać gazociąg Nord Stream 2 jako broń – oświadczyła w niedzielę kanclerz Niemiec Angela Merkel. Wcześniej niemiecka kanclerz spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Niemiecka kanclerz powiedziała, że ważne jest, aby Ukraina pozostała krajem tranzytowym oraz by umowa o tranzycie tego surowca została przedłużona. „Bardzo poważnie odnosimy się do zaniepokojenia ukraińskiej strony i dlatego podczas rozmów w Moskwie mówiłam o tym, i bardzo jasno mówiliśmy o tym, że w ramach europejskich opowiadamy się za nowymi sankcjami, jeśli Rosja będzie próbować wykorzystać ten gazociąg jako broń” – oświadczyła Merkel, cytowana przez PAP.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmawiał z niemiecką kanclerz m.in. o przedłużeniu umowy tranzytowej po 2024 roku oraz o transformacji energetycznej. Poinformował, że w poniedziałek odbędzie się w Kijowie spotkanie ministrów energetyki Ukrainy, Niemiec i USA. Rozmowy będą dotyczyły tranzytu gazu przez Ukrainę.

Zobacz także: Merkel spotkała się z Putinem na Kremlu

Przypomnijmy, że doniesienia medialne z początku sierpnia br. sugerowały, że Niemcy nie mają zamiaru zamknąć Nord Stream 2, jeśli Władimir Putin spróbuje wykorzystać kontrowersyjny rurociąg jako broń geopolityczną.

Zamiast zamykać gazociąg Nord Stream 2, Niemcy mają zamiar wykorzystać mechanizm sankcji UE.  Opisywane podejście jest spowodowane obawami o działania odwetowe ze strony Kremla. Zdaniem Niemiec, sankcje zmniejszą szanse uderzenia w konkretne gałęzie niemieckiej gospodarki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Patruszew: Amerykanie porzucą Ukrainę tak samo jak zrobili to z Afganistanem

Pod koniec lipca br. Rosjanie poinformowali, że ukończyli już niemal cały morski odcinek nitek gazociągu prowadzącego do Niemiec.

Wcześniej zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland potwierdziła, że USA i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2 i ujawniła niektóre jego zapisy. Przedstawiciele USA deklarowali, że treść umowy była konsultowana także z Polską.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Politico: USA naciskają na Ukrainę, by „siedziała cicho” ws. Nord Stream 2 i porozumienia z Niemcami

PGNiG zadeklarował na początku sierpnia br., że razem z niemiecką spółką córką PST wnioskuje o dopuszczenie do udziału w postępowaniu prowadzącym do certyfikacji operatora gazociągu Nord Stream 2.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz