Rosjanie poinformowali, że ukończyli już niemal cały morski odcinek nitek gazociągu prowadzącego do Niemiec.

Jak podała w środę agencja informacyjna Interfax załoga statku Akademik Czerski zakończyła prace przy układaniu nitek gazociągu Nord Stream 2. Jednostka ta została przez Rosjan ściągnięta wiosną 2020 r. aż z Oceanu Indyjskiego, gdy groźba amerykańskich sankcji spowodowała wycofanie się ze współpracy przy Nord Stream 2 zagranicznych podwykonawców.

„W ten sposób do tego momentu gazociąg został zakończony w 99 proc.” – poinformowała w oświadczeniu realizująca inwestycję spółka Nord Stream 2 AG.

Końcówkę gazociągu prowadzącą na brzeg ma teraz ułożyć barka Fortuna. Interfax podkreślił, że rosyjski koncern będzie w stanie doprowadzić inwestycję do końca własnymi siłami wbrew usiłowaniom USA, które uchwaliły sankcje grożące wszystkim spółkom angażującym się w budowę gazociągu.

Minister energetyki Aleksandr Nowak, jeszcze w 2019 r. zapowiadał wykorzystanie Akademika Czerskiego, gdy był pytany o to, czy Rosjanie są w stanie samodzielnie doprowadzić budowę Nord Stream 2 do końca. Członek rosyjskiego rządu tłumaczył wówczas, że statek będzie gotowy do wykonania zadania po nieznacznych przeróbkach. Do ułożenia pozostawało wówczas około 160 km rurociągu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Pierwsze dwie nitki gazociągu Nord Stream położonego z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego uruchomiono w 2011 r. Dwie kolejne mają mieć, podobnie jak poprzednie, przepustowość na poziomie 55 mld m sześc. gazu rocznie.

interfax.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz