Władze Rosji wystosowały skargę do rządu Niemiec na sposób prowadzenia śledztwa dotyczącego wysadzenia w 2022 roku gazociągów Nord Stream – podaje agencja Reutera, powołując się na RIA Nowosti. Strona rosyjska skarży się na uniknięcie przez głównego podejrzanego aresztowania w Polsce.
Niemieckie media podały w ubiegłym tygodniu, że Wołodymyr Z., ukraiński nurek podejrzewany przez niemieckie służby o udział w wysadzeniu gazociągu Nord Stream, na początku lipca wyjechał z Polski na Ukrainę. Wspomniane informacje potwierdziła polska prokuratura, argumentując, że Niemcy nie wprowadziły jego nazwiska do bazy danych osób poszukiwanych.
Strona rosyjska uważa, że niemieckie śledztwo zostanie zamknięte bez ustalenia sprawców – podała w poniedziałek rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na szefa wydziału europejskiego rosyjskiego MSZ Olega Tiapkina. “Podnieśliśmy sprawę wypełniania przez Niemcy i inne odnośne kraje zobowiązań wynikających z antyterrorystycznych konwencji ONZ” – oznajmił Tiapkin.
“Oficjalnie wystosowaliśmy dwustronnie odpowiednie skargi w tej sprawie, w tym do Niemiec” – dodał.
Były szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) August Hanning stwierdził w czwartek, nie podając żadnych dowodów, że między Wołodymyrem Zełenskim a Andrzejem Dudą istniało “porozumienie” w sprawie przeprowadzenia ataku na Nord Stream w 2022 roku.
“Istniały porozumienia między Wołodymyrem Zełenskim i Andrzejem Dudą w sprawie przeprowadzenia zamachu” – powiedział Hanning. Swój wywód oparł na przekonaniu, że takiej akcji nie mógł przeprowadzić instruktor nurkowania, lecz potrzebne było logistyczne wsparcie Polski.
Sprawę skomentował w sobotę premier Donald Tusk. “Do wszystkich inicjatorów i patronów Nord Stream 1 i 2. Jedyne co powinniście dzisiaj zrobić, to przeprosić i siedzieć cicho” – napisał na platformie X.
Do jego słów odniósł się Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. “Złe wieści dla adresatów: w Polsce również w tej sprawie panuje jednomyślność” – oświadczył.
Czytaj: WSJ: Śledztwo ws. Nord Stream utrudniane przez Polskę
Zobacz także: Wyciek niejawnych dokumentów w Niemczech. Scholz bronił Nord Stream 2
reuters.com / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!