Niemcy nie mają zamiaru zamknąć Nord Stream 2, jeśli Władimir Putin spróbuje wykorzystać kontrowersyjny rurociąg jako broń geopolityczną – informują źródła w niemieckiej administracji, cytowane przez agencję Bloomberg.

Zamiast zamykać gazociąg Nord Stream 2, Niemcy mają zamiar wykorzystać mechanizm sankcji UE.  Opisywane podejście jest spowodowane obawami o działania odwetowe ze strony Kremla. Zdaniem Niemiec, sankcje zmniejszą szanse uderzenia w konkretne gałęzie niemieckiej gospodarki – pisze agencja Bloomberg.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3132.49 PLN    (14.23%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prezydent USA Joe Biden próbował skłonić Niemców do deklaracji zamknięcia Nord Stream 2 w sytuacji, gdyby Rosja zdecydowała się na szantaż energetyczny wobec Ukrainy. Nie chciała się na to zgodzić kanclerz Angela Merkel. Udało się jedynie uzyskać deklarację użycia „wszystkich dostępnych instrumentów”, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Niechęć Berlina do deklaracji podjęcia ostatecznego kroku i zamknięcia gazociągu jest potencjalną wygraną rosyjskiego prezydenta i ciosem dla Białego Domu – pisze agencja.

Rzecznik rządu Angeli Merkel potwierdził, że Niemcy są zobowiązane do podjęcia działań w przypadku niewłaściwego wykorzystania rurociągu, lecz odmówił podania dalszych szczegółów.

Zdaniem medium może to nasilić krytykę Joe Bidena w Kongresie USA, ponieważ wielu kongresmanów domaga się ponownego objęcia projektu sankcjami.

Pod koniec lipca br. Rosjanie poinformowali, że ukończyli już niemal cały morski odcinek nitek gazociągu prowadzącego do Niemiec.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland potwierdziła, że USA i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2 i ujawniła niektóre jego zapisy. Przedstawiciele USA deklarowali, że treść umowy była konsultowana także z Polską.

Zobacz także: Politico: USA naciskają na Ukrainę, by „siedziała cicho” ws. Nord Stream 2 i porozumienia z Niemcami

PGNiG zadeklarował w poniedziałek, że razem z niemiecką spółką córką PST wnioskuje o dopuszczenie do udziału w postępowaniu prowadzących do certyfikacji operatora gazociągu Nord Stream 2.

bloomberg.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz