Białoruskie Ministerstwo Oświaty opublikowało zarządzenie w kwestii kadry szkół średnich i specjalistycznych wskazujące na wprowadzenie nowego przedmiotu.

Z zarządzenia jakie opublikowane zostało na oficjalnym portalu prawnym Białorusi wynika, że w szkołach pojawi się “wychowanie wojskowo-patriotyczne”. “Kierownik do spraw wychowania wojskowo-patriotycznego wprowadzony jest do placówek (z wyłączeniem szkół podstawowych, szkół wieczorowych, szkół wspomagających, liceów specjalistycznych) przy obecności 50 do 350 uczących się – 0,5 etatu, 351 i więcej uczących się – 1 etat, w uczelniach kadeckich – 1 etat” – zapisano w zarządzeniu.

Dokument wszedł w życie z chwilą jego publikacji. Jak przypomina portal Zerkalo, tworzony przez dziennikarzy faktycznie zlikwidowanego przez władze portalu Tut.by, minister oświaty Białorusi Igor Karpienko zapowiedział przywrócenie w szkołach wychowania patriotyczno-wojskowego jeszcze w czerwcu.

Minister zapowiadał, że instruktorzy tego przedmiotu mają zająć się przysposobieniem wojskowym jeszcze przed poborem do zasadniczej służby wojskowej, utrzymanej na Białorusi po 1991 r. Zajęcia w tym zakresie mają odbywać się, według słów Karpienki, nie tylko w czasie roku szkolnego, ale także w czasie wakacji, w ramach specjalnych obozów. Portal widzi analogię między planami ministra o praktykami czasów ZSRR.

Z kolei minister obrony Białorusi Wiktor Hrenin stwierdził, że nauczycielami wychowania wojskowo-patriotycznego będą przede wszystkim żołnierze, bądź żołnierze w stanie spoczynku. “To potrzebne, żeby młodzież uświadomiła sobie swój obowiązek wobec ojczyzny i nie myślała, że służba w armii to strata czasu” – powiedział Hrenin.

Czytaj także: Większość Rosjan uznaje służbę wojskową za obowiązek mężczyzny

zerkalo.io/prawvo.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply