Okres trzech miesięcy, w czasie których rząd miał uzgodnić szczegóły Krajowego Planu Odbudowy z Komisją Europejską, minął 1 sierpnia bieżącego roku. Nawet w przypadku szybkiego nadrobienia, pierwsze fundusze mogłyby popłynąć do Polski dopiero późną jesienią – pisze „Deutsche Welle”. Media zwracają uwagę, że sprawa może mieć dno stricte polityczne.

Już na początku maja rząd Mateusz Morawieckiego złożył w Brukseli projekt Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Poprosił także o wydłużenie o jeden miesiąc standardowego dwumiesięcznego czasu na ocenę. Nie został on jeszcze jednak zatwierdzony. Może to oznaczać, że na pieniądze z UE Polska poczeka dłużej niż się spodziewano.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Komisja Europejska kontynuuje ocenę polskiego KPO na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu w sprawie instrumentu naprawy i odporności. Kontynuujemy współpracę z polskimi władzami w tym procesie i pracujemy nad jak najszybszym zakończeniem naszej oceny” – oświadczył w niedzielę Tim McPhie, jeden z rzeczników Komisji Europejskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

KE na razie nie informuje, czy zamierza dać Polsce jeszcze dłuższy czas. Zdaniem „DW” KE dostała sygnał, by nie spieszyć się z oceną polskiego KPO.

„Prawdopodobnie plan polskiego rządu będzie więc teraz akceptowany dopiero po wakacjach” – pisze z kolei portal „Business Insider”. Chodzi o 24 mld euro grantów i 12 mld euro pożyczek. Zakładano wrzesień, ale sprawa może przeciągnąć się do października – zaznacza portal.

Media zwracają uwagę, że sprawa może mieć dno stricte polityczne. Chodzi o spory na linii Warszawa-Bruksela: uznanie wyższości prawa krajowego nad prawem UE przez polski Trybunał Konstytucyjny, a także o odmrożenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wbrew nowej decyzji zabezpieczającej TSUE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Słoweńska prezydencja w Radzie UE oficjalnie poinformowała, że przed wrześniem nie będzie dodatkowych decyzji zatwierdzających krajowe plany odbudowy, co było rozważane wcześniej.

Zobacz także: RMF: unijne fundusze dla Polski de facto zamrożone, KE oczekuje ustępstw od rządu

dw.com / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz