Angela Merkel poleci 20 sierpnia z oficjalną wizytą do Moskwy – poinformował w piątek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Rosyjski rząd także potwierdził tę informację. Dwa dni później Merkel odwiedzi Ukrainę.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poleci 20 sierpnia z oficjalną wizytą do Moskwy. Dwa dni później odwiedzi Ukrainę. Rzecznik niemieckiego rządu nie podał szczegółów dotyczących wspomnianych wizyt – informuje agencja Reuters.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

60 PLN    (0.27%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Informacje o spotkaniu potwierdziła strona rosyjska. Poprzednia wizyta niemieckiej kanclerz w Moskwie miała miejsce w styczniu 2020 roku. Kreml deklaruje, że rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim stosunków między dwoma krajami oraz bieżących kwestii międzynarodowych.

Dwa dni później, w niedzielę 22 sierpnia, Merkel uda się na Ukrainę. Ma spotkać się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Tematem rozmów mają być kwestie bezpieczeństwa i stosunki dwustronne – informuje PAP.

Media zwracają uwagę, że wizyta Merkel odbędzie się kilka tygodni przed jej opuszczeniem urzędu kanclerza po wyborach parlamentarnych 26 września w Niemczech.

W czerwcu kanclerz Niemiec deklarowała, że UE powinna dążyć do bezpośrednich rozmów z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Pomysł organizacji szczytu UE-Rosja zablokowały wówczas kraje Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Polska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjsko-niemiecki gazociąg Nord Stream 2 zapewni zwiększone dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej. Inwestycja spotkała się z ostrym oporem Ukrainy oraz kilku państw europejskich, m.in. Polski. Krytyka dotyczy zwiększenia zależność energetycznej od Rosji. Gazociąg omija ukraińską infrastrukturę tranzytową.

Sierpniowe doniesienia medialne sugerowały, że Niemcy nie mają zamiaru zamknąć Nord Stream 2, jeśli Władimir Putin spróbuje wykorzystać kontrowersyjny rurociąg jako broń geopolityczną.

Pod koniec lipca br. Rosjanie poinformowali, że ukończyli już niemal cały morski odcinek nitek gazociągu prowadzącego do Niemiec.

Wcześniej zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland potwierdziła, że USA i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2 i ujawniła niektóre jego zapisy. Przedstawiciele USA deklarowali, że treść umowy była konsultowana także z Polską.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Politico: USA naciskają na Ukrainę, by „siedziała cicho” ws. Nord Stream 2 i porozumienia z Niemcami

PGNiG zadeklarował na początku sierpnia br., że razem z niemiecką spółką córką PST wnioskuje o dopuszczenie do udziału w postępowaniu prowadzących do certyfikacji operatora gazociągu Nord Stream 2.

reuters.com / pap / wiadomosci.onet.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz