Turcja oficjalnie zawiesza swoje uczestnictwo w Traktacie o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE), który podpisany został w 1990 roku między państwami NATO i Układu Warszawskiego.

Zgodnie z ogłoszoną w piątek decyzją władz Turcji, zawieszenie członkostwa tego państwa w Traktacie o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) wejdzie w życie z dniem 8 kwietnia br.

Zdecydowano o zawieszeniu wykonywania Traktatu między Republiką Turcji a pozostałymi państwami będącymi stronami Traktatu z dniem 8 kwietnia 2024 r., zgodnie z art. 3 dekretu prezydenckiego nr 9” – czytamy w tureckim Dzienniku Urzędowym.

Rzecznik tureckiego MSZ Öncü Keçeli oświadczył w piątkowym, pisemnym oświadczeniu, że Turcja nie wycofuje się całkowicie z tego traktatu. Twierdzi jednak, że po wycofaniu się Rosji z traktatu w listopadzie 2023 roku kraj nie miał innego wyjścia, niż zawieszenie swojego członkostwa.

Tureckie media przypominają, że wcześniej, po ogłoszeniu przez Rosję wycofania się z Traktatu CFE, władze w Ankarze wyraziły swoje ubolewanie w związku z tym faktem.

Ubolewamy nad decyzją Federacji Rosyjskiej o wycofaniu się z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (Traktat CFE). Głównie od 2007 roku ma miejsce stopniowa erozja europejskiej architektury bezpieczeństwa, której kamieniem węgielnym pozostaje Traktat CFE” – oświadczyło wówczas tureckie ministerstwo spraw zagranicznych.

Przypomnijmy, że pod koniec marca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą zawieszenia obowiązywania Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE), który podpisany został w 1990 roku między państwami NATO i Układu Warszawskiego. “Zawieszenie Traktatu spowoduje, że Rzeczpospolita Polska, podobnie jak inne państwa, które się na to zdecydują, pozostając formalnie stroną tej umowy, nie będzie miała obowiązku wykonywania jej postanowień” – podkreśliła Kancelaria Prezydenta. Jak informowaliśmy, ustawę na początku marca przyjął Sejm. Następnie poparł ją Senat.

CFE został podpisany w 1990 r. przez 22 państwa – 16 z NATO i 8 z rozwiązanego w tymże roku Układu Warszawskiego w tym Polskę. Ograniczył on liczbę poszczególnych rodzajów uzbrojenia dla każdej z „grup państw stron” w zdefiniowanych “strefach stosowania do: 20 tys. czołgów, 20 tys. sztuk artylerii, 30 tys. bojowych wozów piechoty, 6,8 tys. samolotów bojowych, 2 tys. śmigłowców uderzeniowych. Państwa, które przekroczyły stan uzbrojenia dozwolony traktatem zmuszone zostały do jego zniszczenia pod międzynarodowym nadzorem.

Federacja Rosyjska ratyfikowała Traktat CFE w lipcu 1992 r. W 2004 r. ratyfikowała Porozumienie o adaptacji Traktatu CFE z 19 listopada 1999 r., które jednak nie weszło w życie (ratyfikowały je tylko Rosja, Kazachstan, Białoruś i Ukraina) . W 2007 roku Rosja zawiesiła swój udział w przestrzeganiu zapisów traktatu. Tłumaczyła to wówczas “wyjątkowymi okolicznościami” związanymi z planowanym rozmieszczeniem elementów amerykańskiej “tarczy antyrakietowej” w Polsce i Czechach.

W 2007 roku, rosyjski przywódca Władimir Putin podpisał dekret zawieszający uczestnictwo Rosji w Traktacie, a w 2023 roku ogłosił całkowite zaprzestanie uznawania tego porozumienia. W odpowiedzi na tę decyzję, państwa członkowskie NATO, w tym Polska, postanowiły również zawiesić traktat.

Dailysabah.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply