Zakończyło się spotkanie prezydentów Ukrainy i Turcji we Lwowie. Ukraiński prezydent napisał na Facebooku, o czym rozmawiano.

W piątek w Pałacu Potockich we Lwowie doszło do spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Była to pierwsza wizyta tureckiego przywódcy na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji.

“Podczas spotkania we Lwowie omówiliśmy z Recepem Tayyipem Erdoganem o możliwości usprawnienia inicjatywy zbożowej, sytuację wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i szantaż nuklearny ze strony okupantów, masową kradzież zboża przez Rosję na czasowo okupowanym terytorium Ukrainy. Poruszono także kwestie współpracy obronnej” – napisał Zełenski na Facebooku nazywając wizytę Erdogana “silnym sygnałem poparcia”.

Biuro Prezydenta Ukrainy w wydanym komunikacie rozwinęło kwestie nadmienione przez Zełenskiego w facebookowym wpisie. Jak podano, prezydenci pozytywnie ocenili realizację porozumienia umożliwiającego eksport ukraińskiego zboża. Zełenski zwrócił uwagę na wiodącą rolę Turcji i osobiście Erdogana w tym, że inicjatywa ta została uruchomiona i jest realizowana. Szef państwa ukraińskiego zaznaczył, że pomaga to przezwyciężyć światowy kryzys żywnościowy. Dyskutowano też o możliwościach zwiększenia wolumenu eksportowanego w ten sposób zboża.

W komunikacie Biura Prezydenta Ukrainy napisano, że podczas spotkania wymieniono liczbę 0,5 mln ton zboża przywłaszczonego przez Rosjan. “Przywódcy zgodzili się, że jakikolwiek handel kradzionymi towarami jest niedopuszczalny” – czytamy. Według Zełenskiego “należy powstrzymać rosyjskie próby sprzedaży skradzionych towarów”.

Ukraiński prezydent przekonywał, że działania Rosji wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zagrażają Ukrainie i całemu światu katastrofą. „Rosja powinna natychmiast wycofać swoje wojska z elektrowni” – podkreślił prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję na udział prezydenta Turcji w drugim szczycie Platformy Krymskiej.

Jak podawaliśmy, spotkanie prezydentów Erdogana i Zełenskiego w Pałacu Potockich we Lwowie rozpoczęło się o godzinie 14.40. Później odbyło się trójstonne spotkanie prezydentów Ukrainy i Turcji oraz sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który również przybył do Lwowa.

Kresy.pl / president.gov.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply